Poznań: 21 mln zł dla nauczycieli religii

Taką kwotę wydały w ubiegłym roku władze Poznania na wynagrodzenia dla nauczycieli tego przedmiotu w szkołach prowadzonych przez miasto. To tyle co cały Poznański Budżet Obywatelski.

Ta kwota może być zresztą wyższa, i to sporo wyższa. Jak zwraca uwagę Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty UMP, niepubliczne szkoły i przedszkola, których jest w mieście całkiem sporo, nie udostępniają danych na temat wynagrodzeń wydziałowi oświaty, bo nie jest on ich organem prowadzącym. Takie dane można byłoby więc uzyskać jedynie kontaktując się bezpośrednio z każdą z tych placówek po kolei. Ale i bez szkół niepublicznych to spora kwota – tyle co roczny Poznański Budżet Obywatelski.

Ile to procent subwencji oświatowej? To akurat jest wyjątkowo trudne do policzenia, ponieważ subwencja przekazywana przez MENiN nie jest z góry podzielona na konkretne zadania. To praca samorządu: podzielenie otrzymanych pieniędzy tak, aby wystarczyło na wszystkie zadania. I jak już niejednokrotnie zwracał uwagę Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, od kilku lat subwencja oświatowa jest zdecydowanie niewystarczająca.

“W związku z ograniczeniem przez MEN od tego miesiąca i na lata kolejne subwencji oświatowej (dla przykładu na podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli na 4 miesiące tego roku, co wyniesie 23 mln zł, MEN przekazał nam tylko … 12 mln zł)” – informował w mediach społecznościowych rok temu. – “Do tego koszty ,,podwójnego rocznika” w szkołach średnich, Miasto Poznań, podobnie jak inne samorządy, będzie zmuszone do ograniczenia od nowego roku szkolnego wielu wydatków, skupiając się na tym co wynika z obowiązkowych zadań. Obniżenie subwencji przez MEN pozbawia nas środków m.in. na zajęcia dodatkowe w przedszkolach i szkołach podstawowych (ograniczone zostaną o połowę) oraz w szkołach średnich (całość)”.

5 1 vote
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze