Poznań: 200 nowych wiat przystankowych stanie w tym roku w mieście

wiaty przystankowe 2 fot. PIM
Są większe i wygodniejsze, pojawią się też na przystankach, na których do tej pory nic nie chroniło pasażerów przed deszczem i wiatrem. W piątek Grupa MTP i PIM podpisały aneks do umowy dotyczący postawienia 220 nowych wiat przystankowych w Poznaniu.

Nowe wiaty zaczną pojawiać się na terenie całego miasta od lutego. Niektóre platformy przystankowe zyskają kolejne – będą stawiane tam, gdzie jest dużo pasażerów i jedna wiata nie wystarczy, a warunki techniczne pozwalają na dostawienie kolejnej.

– Pod koniec tego roku co trzecia wiata na przystanku będzie już nowa i bardziej funkcjonalna. Zyska na tym estetyka miasta, a przede wszystkim pasażerowie komunikacji miejskiej – podkreśla Tomasz Kobierski, wiceprezes zarządu Grupy MTP. – Cały ten proces jest możliwy również dzięki udanej współpracy z ZTM i MPK.

Na ich wymianie zyska estetyka Poznania. Stare konstrukcje występowały w kilku modelach i były już wysłużone.

­­- Po dobrej współpracy przy stawianiu 150 wiat jesteśmy przekonani, że i w tym roku wygodne wiaty systematycznie będą zastępować stare albo pojawiać się w miejscach, gdzie do tej pory ich brakowało – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu Poznańskich Inwestycji Miejskich.

30 nowych wiat, które staną w tym roku, wyposażonych będzie w ekrany ledowe.
– Dadzą one możliwość szybkiego komunikowania się z mieszkańcami, np. informowania o zagrożeniach pogodowych czy utrudnieniach w ruchu – zaznacza Tomasz Kobierski.

Wiosną osiem już postawionych wiat się zazieleni. W marcu na ich dachach posadzony zostanie rozchodnik. To niewielka roślina występująca na terenach skalistych i piaszczystych. Jest odporna na różne warunki pogodowe, ma płytki system korzeniowy i łatwo się rozrasta. Latem chłodzi, zimą podnosi temperaturę, wyłapuje też drobne zanieczyszczenia powietrza.

Zielone wiaty na razie są pilotażowym projektem. Stoją na przystankach przy pl. Bernardyńskim (dwie), Rynku Łazarskim (cztery), HCP i ul. Małe Garbary.

Wiaty wykonane są z aluminium, szkła i drewna. Mają kolor grafitowy z zielonymi akcentami. Typowa wiata posiada dach o szerokości blisko 200 cm, chroniący przed słońcem i deszczem, oraz ściany boczne wykonane ze szkła, będące zabezpieczeniem przed wiatrem. Docelowo wiaty będą wyposażone w energooszczędne oświetlenie oraz podświetlaną gablotę informacji pasażerskiej, dzięki czemu łatwo będzie sprawdzić rozkład jazdy po zmroku. Mają także wygodną ławkę z oparciem wykonaną z drewna.

Wymiana wiat przystankowych w Poznaniu rozpoczęła się w lipcu 2019 roku. Przeprowadza ją City Marketing – marka należąca do Grupy MTP. Do 2025 roku na poznańskich przystankach ma stać 600 nowych wiat. Inwestorem jest Grupa MTP, inwestorem zastępczym – Poznańskie Inwestycje Miejskie.

PIM/el

Podziel się:

Ostatnio dodane: