Poznań: 2 mln zł dla Teatru Muzycznego od władz powiatu

Jacek Jaśkowiak, Jan Grabkowski, Przemysław Kieliszewski fot. UMP
Prezydent Jacek Jaśkowiak i starosta Jan Grabkowski podpisali dziś oficjalną umowę, zgodnie z którą powiat poznański przekaże Teatrowi Muzycznemu 2 mln zł do 2023 roku.

– Jaki interes ma powiat poznański? A czy musimy mieć jakiś interes? – mówi starosta powiatu poznańskiego, Jan Grabkowski. – Ja uważam, że dzięki kulturze, przez duże K, która w nas powinna tkwić, funkcjonujemy. I w dobrych czasach, i w tych gorszych czasach – każdemu pozostawiam do samodzielnej oceny, w jakich czasach żyjemy…. Ale kultura jest niezwykle ważna i pozwala przetrzymać najróżniejsze sytuacje. Dlatego powiedzieliśmy, że ta pandemia, to wszystko, co się dzieje wokół nas, jest wystarczającym powodem, żeby dołożyć do funkcjonowania teatru. Poza tym sam teatr w tej nowej odsłonie, funkcjonujący już nie jako operetka, ale jako Teatr Muzyczny pod dyrekcją Przemysława Kieliszewskiego, pokazuje, że to jest ważna instytucja kultury. Ważna dla całej metropolii poznańskiej i dlatego taką decyzję podjęliśmy tak naprawdę jednogłośnie. Bo na naszą, zarządu powiatu, propozycję, wszyscy radni podnieśli ręce za tym, żeby te pieniądze wyłożyć. To pokazuje, że tego typu decyzje nie są polityczne, a są dla mieszkańców.

Wsparcie powiatu bardzo cieszy prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Bo chodzi tu nie tylko o doraźną pomoc finansowa, tak cenną zwłaszcza teraz, po długim okresie zamknięcia placówek kultury, ale i o dalszą współpracę. W 2025 roku ma zostać otwarta nowa siedziba teatru, który od tego czasu będzie nosił nazwę Metropolitalnego Teatru Muzycznego.
– Dlatego cieszy mnie niezmiernie wsparcie płynące z powiatu poznańskiego – mówił prezydent. – Inwestycja poprawi komfort widzów i całego zespołu, ale otworzy też nowe możliwości przed teatrem, pozwalając na realizacje spektakli z jeszcze większym rozmachem i na jeszcze wyższym poziomie.

Prezydent ma nadzieje, że współpraca miasta i powiatu to dopiero początek, a Teatr Muzyczny w jego nowej siedzibie będą odwiedzać, i to tłumnie, goście z całej Polski.

Wstępne porozumienie w tej sprawie zawarto w grudniu ubiegłego roku – miasto i powiat współpracowały przy organizacji wyjątkowego koncertu „Bądźmy razem. Koncert dla pracowników służby zdrowia”, który był dedykowany lekarzom, pielęgniarkom i pozostałemu personelowi medycznemu walczącemu z covidem.

Przypomnijmy, że trwają prace przy budowie nowej siedziby teatru – będzie się mieściła przy ulicy Skośnej, obok Akademii Muzycznej. Nowy budynek będzie znacznie większy: na głównej widowni pomieści 1200 osób (warszawska Roma ma 1000 miejsca, a Teatr Muzyczny w Gdyni – 1100), a na kameralnej 300. Ma zostać oddany do użytku w 2025 roku.

Podziel się: