Wielkie Grillowanie fot. P. Stanula UAM

Poznań: 15 tysięcy osób na Wielkim Grillowaniu UAM

Koncerty, Ukraińska Wiosna, stoiska kół naukowych i oczywiście grillowanie. 15 tysięcy osób wzięło udział w Wielkim Grillowaniu UAM, które wróciło do kampusu Morasko po 3 latach przerwy. 11 maja był pierwszym dniem imprezy.

– Tegoroczna edycja jest wyjątkowa – mówi Małgorzata Rybczyńska, rzeczniczka prasowa UAM. – Dzięki symbolicznej opłacie za wstęp uczestnicy Wielkiego Grillowania wspierają potrzebujące dzieci z Ukrainy. 5 zł z każdego biletu zostanie przekazane na organizację zajęć edukacyjnych dla dzieci z Ukrainy w Poznaniu i powiecie poznańskim oraz umożliwi w tym czasie ich mamom realizację kursów języka polskiego i kursów kompetencyjnych.

Rzeczniczka zwróciła uwagę, że na terenie Wielkiego Grillowania działa strefa Ukraińskiej Wiosny, gdzie są zaplanowane różne atrakcje, a akurat wczoraj uczestnicy wyplatali kolorowe wianki.

Gwiazdą pierwszego dnia imprezy był uwielbiany przez studentów zespół Bitamina – o jego popularności może świadczyć choćby fakt, że publiczność śpiewała największe hity kapeli razem z nią. Poza koncertami i grillowaniem w gronie znajomych zainteresowaniem cieszyła się strefa kół naukowych, w której młodzi naukowcy przez quizy, zabawy i konkursy starali się zainteresować nauką jak najwięcej osób. Podczas całej imprezy rozdano tysiące darmowych porcji jedzenia, które zapewnili sponsorzy, a po zakończonej zabawie wszyscy wracali do domów dzięki transportowi zapewnionemu przez MPK.

Uczestnicy skarżyli się na kolejki przed wejściem i problemy z przepuszczeniem – ale wynikało to z tego, że 99 proc. biletów na imprezę, czyli około 10 tysięcy, sprzedano elektronicznie. Tak duża ilośc przy sprawdzaniu generowała spore problemy z siecią, czego efektem były między innymi kolejki. Dziś, podczas drugiego dnia imprezy, powinno być już lepiej: organizatorzy zapewnili dodatkowe pięć wejść i więcej czytników, jednak na wszelki wypadek warto mieć przy sobie wydrukowany bilet.

– Na terenie Wielkiego Grillowania nie odnotowano incydentów, organizatorzy nie otrzymali też żadnych sygnałów od policji związanych ze skargami od okolicznych mieszkańców – informuje rzeczniczka UAM.

Co prawda na imprezie pojawiła się straż pożarna, ale dlatego, że w pobliżu palił się stóg siana i jechała go gasić.
– Policja zatrzymała sprawców, są to osoby nieletnie, które nie mają żadnego związku z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu, jak również nie byli uczestnikami Wielkiego Grillowania – wyjaśnia Małgorzata Rybczyńska.

Dziś drugi dzień Wielkiego Grillowania. Wstęp na imprezę od godziny 19.00, a gwiazdą wieczoru będą zespół Otsochodzi i Peja.