Mariusz Wiśniewski, Wojciech Tulibacki, Wojciech Miechowicz fot. UMP

Poznań: 140 lat komunikacji miejskiej – będzie parada!

Latem 1880 roku w poznaniu została uruchomiona pierwsza regularna linia tramwaju konnego na trasie od Dworca Kolejowego do Starego Rynku. W 140. rocznicę tego wydarzenia miasto wydaje okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, a MPK Poznań organizuje paradę jubileuszową.

– 140-lecie funkcjonowania komunikacji miejskiej to ważne wydarzenie z punktu widzenia historii przedsiębiorstwa, ale – co szczególnie dla nas istotne – również historii całego Poznania – mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań. – Dlatego nie wyobrażamy sobie świętować bez udziału mieszkańców i nie przygotować dla nich wyjątkowej pamiątki.

-Tradycją stało się już, że Miasto upamiętnia ważne wydarzenia na okolicznościowych kartach PEKA na okaziciela – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Mieliśmy więc kartę wydaną z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, kolejna seria upamiętniła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a jednocześnie rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W ubiegłym roku w ten wyjątkowy sposób upamiętniono 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, 40. rocznicę umowy o partnerstwie Poznań-Hanower, a także 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego). Jest rzeczą oczywistą, że w kolekcji kart limitowanych nie może zabraknąć karty upamiętniającej 140 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu.

Wyjątkowa karta PEKA na okaziciela będzie dostępna w sprzedaży już od 9 lipca. Dla pasażerów i kolekcjonerów przygotowano 18 tys. sztuk. Kosztuje 27 zł, z czego 15 zł klient może wykorzystać na przejazdy z tPortmonetki, a 12 zł stanowi zwrotna kaucja. Podróżując z kartą na okaziciela można wyłącznie korzystać z tPortmonetki.

– Mamy nadzieję, że nowe limitowane karty na okaziciela uatrakcyjnią zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym, korzystanie z transportu zbiorowego – mówi Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Stanowią one atrakcyjną wizualnie, a do tego bardzo praktyczną, pamiątkę.

Wydanie karty na okaziciela to jednak dopiero początek obchodów 140-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu. Tradycyjnie już zaplanowana została parada pojazdów MPK Poznań.

– Jeśli okoliczności pozwolą, a taką mamy nadzieję, parada odbędzie się 22 sierpnia – mówi Wojciech Tulibacki. – Tramwaje i autobusy, zarówno te, które obecnie wykorzystujemy do przewozów pasażerskich, jak i te wycofane z ruchu liniowego, które można spotkać jedynie na liniach turystycznych i podczas okolicznościowych wydarzeń przejadą przez centrum miasta: wyruszą ze Zwierzynieckiej i wrócą w to miejsce przejeżdżając przez ulice: Święty Marcin, al. Marcinkowskiego, 27 Grudnia, Fredry, Dąbrowskiego i Kraszewskiego.

Parada zostanie zorganizowana zgodnie z aktualnymi zasadami obowiązującymi w transporcie publicznym w związku z pandemią koronawirusa.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze