pętla Unii Lubelskiej fot. PIM

Poznań: 1 września tramwaje pojadą na nową pętlę!

Nowa pętla przy ulicy Unii Lubelskiej jest już gotowa na przyjęcie pasażerów. I to pięć miesięcy przed planowanym terminem. Tramwaje pojadą tam już 1 września.

– Nowa linia tramwajowa zapewni mieszkańcom tego rejonu Poznania możliwość sprawnego dojazdu komunikacją miejską do centrum miasta – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Liczymy, że dzięki temu osoby korzystające głównie z samochodu częściej wybierać będą transport zbiorowy.

Do tej pory mieszkańcy osiedli przy ul. Falistej i Unii Lubelskiej do najbliższego przystanku tramwajowego mieli około kilometra. Teraz osiedla będą lepiej skomunikowane z resztą miasta, a z transportu zbiorowego będzie mogło korzystać więcej osób.
– Szczególnie skorzystają na tym mieszkańcy południowego Poznania – Marlewa, Minikowa i Starołęki – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – To inwestycja również na przyszłość, bowiem w najbliższych latach tereny wzdłuż ul. Unii Lubelskiej zostaną zagospodarowane i wprowadzą się tu nowi mieszkańcy.

Prace przy budowie rozpoczęły się w lipcu zeszłego roku i przebiegały bardzo sprawnie.
– Dzięki zaangażowaniu wykonawcy, konsorcjum spółek Tormel i Terlan, udało się przed końcem wakacji nie tylko zakończyć prace nad nowym odcinkiem trasy tramwajowej, ale również nad układem drogowym w tej okolicy – zaznacza Justyna Litka, prezes zarządu Poznańskich Inwestycji Miejskich. – Jesienią, w warunkach pogodowych bardziej sprzyjających przyjmowaniu się roślinności, zostaną jeszcze nasadzone nowe drzewa.

W ostatnim tygodniu sierpnia zakończy się również rozbudowa ul. Unii Lubelskiej na odcinku łączącym pętlę z rondem Żegrze i przebudowa układu drogowego w obrębie ul. Falistej i Obodrzyckiej.

Tramwaj wzdłuż ul. Unii Lubelskiej pojedzie pięć miesięcy szybciej, a zakończenie zasadniczych prac wyprzedzi z kolei przyjęty harmonogram o trzy miesiące.

– Nowa pętla pozwoli na większe zintegrowanie linii autobusowych i tramwajowych, ponieważ zastosowano tam po raz pierwszy w Poznaniu awangardowe rozwiązanie ułatwiające korzystanie z komunikacji przez pasażerów. Na pętli Unii Lubelskiej będzie obowiązywał tak zwany odwrócony kierunek ruchu dzięki czemu będzie możliwe niezwykle wygodne i sprawne wykonywanie przesiadki z tramwaju na autobus “drzwi w drzwi” – wyjaśnia Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. – W pierwszej kolejności z trasy będzie korzystał tramwaj linii numer 5, a docelowo będzie tu kursować także tramwaj linii numer 11 oraz – po oddaniu do użytku układu drogowego – również autobus linii numer 174.

Nowa pętla jest wyposażona w budynek ekspedycji, przystanki tramwajowe i autobusowe oraz parking dla rowerów. Przygotowano również miejsce, w którym w przyszłości stanie stacja ładowania autobusów elektrycznych. W rejonie pętli i przystanków ulokowano elementy małej architektury: wiaty przystankowe, tablice informacji pasażerskiej, wiaty i stojaki rowerowe na 100 pojazdów, ławki, kosze na śmieci itp.

Wzdłuż torowiska, na odcinku od ronda Żegrze do nowej pętli, powstała nowa jezdnia, która została przedłużona do rejonów osiedla przy ul. Falistej. Z jednej strony są tam nowe chodniki oraz droga rowerowa, a z drugiej – ciąg pieszo-rowerowy.

W ramach inwestycji przebudowano również fragment ul. Unii Lubelskiej od strony ul. Obodrzyckiej. Dziś dysponuje nową jezdnią, chodnikami i miejscami postojowymi.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze