Budzyń rekonstrukcja fot. UG Budzyń
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17 zaprasza na obronę Budzynia przez Powstańców Wielkopolskich. Każdy ochotnik mile widziany!

Piknik historyczno-militarny „Bitwa o Budzyń 2020” to już kilkuletnia tradycja i zawsze przyciąga tłumy odwiedzających. Powstańcy Wielkopolscy na wzgórzu Okręglik bronią miasta przez nadciągającymi oddziałami niemieckimi, zdobywają też pancerny samochód Ehrhardt M17 zabijać sześć osób z załogi i jedną biorąc do niewoli. Pojazd odegrał później ważną rolę w walkach z bolszewikami na wschodzie Polski.

Impreza ma charakter otwarty i skierowana jest do mieszkańców Budzynia, gminy i powiatu chodzieskiego. Odbywa się na wzgórzu Okręglik, tak jak prawdziwa bitwa rozegrana 101 lat temu, a dodatkową atrakcją jest piknik historyczno-militarny.

Program pikniku:
12:00 – 13:30 – warsztaty dla dzieci i młodzieży w GOK, ul. W. Łokietka 31 „Budowa kartonowych modeli samolotów LVG” – (organizator HEROsi WOLNOŚCI)
13:00 – 16:00 – strzelnica ASG – wstęp wolny (strzelnicę poprowadzi Stowarzyszenie Strzeleckie i Historyczne im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej)
14:00 – inscenizacja zdobycia samochodu pancernego Ehrhardt M17
15:00 – pokaz działań pościgowo-blokadowych policji

Dodatkowo organizatorzy zapraszają na pyszną, gorącą zupę i herbatędla publiczności (gratis),
pokaz pierwszego na świecie modelu Ehrhardta M17 z klocków Lego (HEROsi WOLNOŚCI),
wystawę sprzętu wojskowego i replik broni, stoisko profilaktyczne (Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży) oraz możliwość zrobienia zdjęć z rekonstruktorami.

UG Budzyń, el