starosta Jan Grabkowski fot. PP
– Otrzymywać nagrody i wyróżnienia za pracę to duża przyjemność, ale jeszcze większą przyjemnością są ochrona zdrowia i dawanie poczucia bezpieczeństwa naszym mieszkańcom – mówił podczas Gali IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Jan Grabkowski starosta poznański. Powiat otrzymał podczas niej tytuł „Zdrowy Samorząd”.

Celem Konkursu „Zdrowy Samorząd” jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka. Na tegoroczną edycję konkursu gminy, powiaty i województwa zgłosiły aż 100 programów. Rada Konsultacyjna przyznała w każdej z kategorii: zdrowa gmina, zdrowy powiat, zdrowe województwo, po 3 równorzędne nagrody.

Powiat poznański został doceniony za program profilaktyki przeciwko HPV w latach 2017-2020. Szczepienia przeciwko HPV są prowadzone już od 13 lat. Do tej pory z bezpłatnego programu skorzystało 10 tysięcy dzieci (9,5 tys. dziewczynek i 200 chłopców).

– Każdego roku rośnie zainteresowanie profilaktyką zdrowotną – podkreśla Jan Grabkowski. – Badania prowadzone w Australii pokazały, że aby chronić jeszcze bardziej naszych młodych mieszkańców, należy szczepić też chłopców. Od dwóch lat dajemy taką możliwość naszym młodym mieszkańcom.

Szczepienia przeciwko HPV to nie jedyny program profilaktyczny dla mieszkańców powiatu, jakim mogą się pochwalić jego władze.
– Siedem tysięcy dzieci otrzymało szczepionkę przeciwko pneumokokom, a każdego roku ponad 2000 seniorów szczepimy przeciwko grypie – mówi Elżbieta Tonder, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Poznaniu. – Łącznie w latach 2013-2020 zaszczepionych przeciwko grypie zostało blisko 18 tysięcy osób.

Oprócz powiatu poznańskiego wyróżnienie „Zdrowy Samorząd” w kategorii powiaty otrzymały: Starostwo w Myślenicach i Świeciu. Organizatorem konkursu są redakcje Portalu Samorządowego i Rynku Zdrowia.

PP