piątek, 23 lutego, 2024

Powiat poznański ma już 25 lat!

Tytuły “Osobowości 25-lecia”, nagrody starosty poznańskiego za miniony rok – a wszystko to na Sali Ziemi MTP podczas uroczystej gali “25 lat razem” z okazji 25-lecia istnienia powiatu poznańskiego.

Powiat poznański jest największy w Polsce i ma się czym pochwalić. Uczestnicy uroczystości mogli się o tym przekonać podczas prezentacji mutlimedialnej, która zaprezentowała widzom najważniejsze i najpiękniejsze miejsca powiatu poznańskiego. Przewodnikiem w wirtualnej podróży był sam starosta Jan Grabkowski.

– Te 25 lat to ważna część mojego życia i mojej drogi samorządowej – mówił starosta. – To był też czas wytężonej pracy, ponieważ zaczynaliśmy praktycznie od zera. Przez ćwierć wieku przybyło w powiecie ponad 200 tysięcy mieszkańców. To pokazuje, że ludzie chcą tutaj mieszkać i inwestować. W tym czasie na infrastrukturę, oświatę, edukację, drogi, bezpieczeństwo, ale także w pomoc społeczną czy politykę zdrowotną wydaliśmy setki milionów złotych.

Za działania na rzecz powiatu przez 25 lat sześciu osobom przyznano tytuły “Osobowości 25-lecia”, a starosta nazwał ich mistrzami w swoich dziedzinach. Mistrzami okazali się Renata Ciurlik, skarbnik powiatu, osoba o ogromnej wiedzy i perfekcjonistka w każdy calu, wicestarosta Tomasz Łubiński, człowiek orkiestra, odpowiedzialny za edukację, gospodarkę przestrzenną, inwestycje i remonty, drogi publiczne oraz pozyskiwanie środków z funduszy europejskich dla powiatu, a także prawdziwy tytan pracy.

Kolejny tytuł powędrował w ręce Anny Cichockiej-Majchrzak, wicedyrektorki Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu i organizatorki wielu wydarzeń edukacyjno-społecznych.
– Nie byłoby tej nagrody, gdyby nie moja cudowna szkoła, moi cudowni uczniowie i nauczyciele – mówiła. – Od wielu lat, kiedy tylko rano wstaję, mówię sobie, że idę do mojej ukochanej młodzieży. Bo ta młodzież jest wspaniała, tylko trzeba do niej dotrzeć.

Kolejne tytuły otrzymali Jolanta Musielak – członkini zarządu ds. personalnych i organizacji Volkswagen , Andrzej Horbik – promotor kultury polskiej i tradycji regionu, kierownik muzyczny Zespołu Folklorystycznego „Wiwaty” z Pobiedzisk oraz Robert Taciak – trener UKS Jedynka Kórnik, który od lat trenuje kolarskie talenty, a jego kolarze reprezentowali Polskę nawet na olimpiadach.
– Dla takich chwil warto żyć, choć nie ukrywam, że gdy wyczytano moje nazwisko, to nogi się pode mną ugięły – przyznał trener. – Takie nagrody na pewno motywują do dalszej pracy, dzięki której nasi zawodnicy zdobyli do tej pory 640 medali. I mówimy tylko o tych wywalczonych na mistrzostwach Polski, mistrzostwach Europy lub świata.

Nagroda Starosty Poznańskiego w kategorii “inicjatywy obywatelskie” trafiła do Anny Drajer, założycielki Fundacji “Pora na nas”, która świadczy usługi rehabilitacyjno-terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnością oraz dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na terenie powiatu. Nagrodę w kategorii “organizacje pozarządowe” otrzymał Powiatowy Oddział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych – w powiecie działa aż 68 jednostek OSP. W kategorii “przedsiębiorczość” nagrodę otrzymał Andrzej Arentowski, założyciel firmy Cybina ze Swarzędza.

Po wręczeniu nagród rozpoczął się koncert, podczas którego wystąpili między innymi Krzysztof Zalewski, mistrz gitary klasycznej Łukasz Kuropaczewski oraz wirtuoz akordeonu Michał Gajda. Obecni goście gorąco oklaskiwali także występy wokalne utalentowanej młodzieży: Julii Mróz oraz Leona Olka.

Źródło: Powiat Poznański
Strona głównaPoznańPowiat poznański ma już 25 lat!