Powiat podarował dwie karetki. Już wyruszyły na Ukrainę

karetki dla Ukrainy fot. Powiat Poznański

Władze powiatu poznańskiego przekazały dwa ambulanse sanitarne marki Volkswagen Transporter wraz z wyposażeniem ukraińskiemu rejonowi obuchowskiemu i terytorialnej wspólnocie feodosijiwskiej. Karetki już pojechały na Ukrainę.

– W imieniu naszych mieszkańców przekazujemy sprzęt, który ma nieść pomoc najbardziej potrzebującym – mówił starosta poznański, Jan Grabkowski, przekazując gościom zza wschodniej granicy kluczyki do obu samochodów.

Auta są używane, ale znajdują się w bardzo dobrym stanie: przeszły odpowiedni przegląd techniczny i dostały dodatkowe wyposażenie, między innymi defibrylator Lifepack 12, podstawa do defibrylatora, ssak Boscarol OB, nosze Medirol, krzesełko kardiologiczne czy też respirator ParaPac 200D i inny wysokiej jakości sprzęt medyczny.

To kolejna pomoc powiatu poznańskiego dla mieszkańców rejonu obuchowskiego.
– Wcześniej przekazaliśmy 12 ton żywności i środków chemicznych, a także samochód terenowy oraz wóz strażacki – wyliczał starosta. – Na naszą pomoc mogą również liczyć osoby z Ukrainy, które na co dzień mieszkają w gminach powiatu poznańskiego, a jest ich bardzo dużo.

Goście z Ukrainy bardzo dziękowali za pomoc, mówili także o trudnej sytuacji w Ukrainie.
– Jesteśmy niesamowicie wdzięczni za tę pomoc i za okazane ciepło – mówiła Iryna Stareńka, zastępca szefa państwowej (wojskowej) administracji rejonu obuchowskiego. – O takim wsparciu mogliśmy tylko pomarzyć. W ostatnich miesiącach do naszego rejonu przesiedlono około 80 tysięcy osób z innych części Ukrainy. W większości są to ludzie starsi, którzy wymagają pomocy medycznej. Jesteśmy regularnie atakowani przez rosyjskiego agresora. Jedna z rakiet trafiła w elektrociepłownię, co spowodowało, że mieszkańcy połowy naszego regionu pozostają bez ciepła, prądu oraz wody i wymaga pomocy. Jeszcze raz mogę więc tylko podziękować za przekazane karetki i sprzęt.

Powiat poznański we wrześniu tego roku podpisał oficjalną umowę o współpracy z rejonem obuchowskim.

Podziel się:

Ostatnio dodane: