Adam Szłapka

Poseł Adam Szłapka wygrał z TVP. Telewizja musi ujawnić zarobki dziennikarzy

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że Telewizja Polska S.A. musi ujawnić informacje publiczne, o dostęp do których wnioskował przewodniczący Nowoczesnej poseł Adam Szłapka. A konkretnie chodzi o pensje dla dziennikarzy.

Dokładnie poseł miał na myśli wynagrodzenia dla prowadzących główne wydanie “Wiadomości”, “Panoramę Opinii”, “Minęła dwudziesta”, “Minęła 8”, “Woronicza 17”, “Gość Wiadomości”, “Forum”, a także koszty, jakie TVP poniosła w związku z organizacją “Sylwestra Marzeń z Dwójką”.

Przypomnijmy, że TVP odmówiła odpowiedzi na te pytania we wniosku o dostęp do informacji publicznej skierowanym do niej 24 stycznia 2020 roku, argumentując, że choć jest spółką dysponującą majątkiem publicznym i wykonującym zadania publiczne, to działa na zasadach rynkowych, a udostępnienie tych informacji może zagrozić jej interesom.

Adam Szłapka, zaskarżając tę decyzję, wyjaśniał m.in. że TVP realizuje misję publiczną w zakresie telewizji i jest finansowana z budżetu państwa. Jako podmiot wydatkujący środki publiczne podlega szczególnej kontroli społecznej oraz prawnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił skargę powołując się w pierwszej kolejności na art. 61 Konstytucji RP, zgodnie z którym obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to
obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

Sąd również wykazał, że TVP nie uzasadniła w sposób wyczerpujący, że żądane informacje mają charakter poufny i stanowią o tajemnicy handlowej przedsiębiorstwa.

– Nikt z nas nie ma wątpliwości, że 2 mld przekazane w marcu przez Andrzeja Dudę poszły na propagandę – podsumował sprawę poseł. – To są publiczne pieniądze i my jako obywatele mamy prawo wiedzieć, jak te pieniądze są wydatkowane, ile zarabia Rachoń, Holecka czy Pereira. Wyrok sądu pokazuje, że funkcjonariusze TVP nie są świętymi krowami i nie mogą być ponad prawem. Wygraliśmy z TVP, co oznacza, że Jacek Kurski będzie musiał rozliczyć się z każdej złotówki.

Nowoczesna, el

5 3 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze