Pościg na A2. Straż Graniczna zatrzymała sześć osób

zatrzymani cudzoziemcy fot. straż graniczna

Pięciu cudzoziemców, którzy nielegalnie przebywali w Polsce, zatrzymali po pościgu strażnicy graniczni na autostradzie A2. Zatrzymany został także kierowca, obywatel Turkmenistanu, który miał ich dowieźć do Niemiec.

Do zatrzymania doszła 21 października. Funkcjonariusze straży granicznej ruszyli w pościg za samochodem, gdy ten nie zatrzymał się do kontroli i zaczął uciekać.
– Po krótkim pościgu funkcjonariusze SG zatrzymali uciekający pojazd – wyjaśnia Joanna Konieczniak, rzeczniczka prasowa Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Wyskoczyło z niego 5 mężczyzn, którzy usiłowali uciekać wzdłuż autostrady. Funkcjonariusze SG zatrzymali wszystkie osoby, które starały ukryć się w pobliskim rowie. Okazało się, że kierowcą, który podjął ucieczkę, był 30-letni obywatel Turkmenistanu. Autem przewoził 5 cudzoziemców podających się za obywateli Afganistanu.

Zatrzymani zostali przewiezieni do pomieszczeń służbowych straży granicznej i tam zostali przesłuchani. Okazało się, że pięciu z nich to Afgańczycy, którzy przekroczyli granicę zewnętrzną Unii Europejskiej niezgodnie z prawem. Za to każdy z nich ukarany został karą grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych.

– Natomiast obywatel Turkmenistanu przyznał się, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej umożliwił i ułatwił cudzoziemcom pobyt na terytorium Polski wbrew przepisom – informuje rzeczniczka. – Dobrowolnie poddał się karze grzywny wynoszącej 3 500 złotych.

Funkcjonariusze SG wszczęli także wobec wszystkich zatrzymanych cudzoziemców postępowania mające na celu zobowiązanie ich do wyjazdu z Polski oraz z pozostałych krajów strefy Schengen, a także skierowali do sądu wnioski do sądu o umieszczenie cudzoziemców w strzeżonym ośrodku.

Podziel się: