Ponowne wykorzystanie zużytych zniczy. Są specjalne regały na cmentarzach w Poznaniu

regał na znicze fot. ROSMM

Zużyty znicz można wykorzystać ponownie, a jeśli ktoś nie chce tego zrobić – może odstawić go na któryś ze specjalnych regałów ustawionych na poznańskich cmentarzach, by wykorzystał go ktoś inny. W ten sposób zmniejsza się ilość odpadów, a więc chroni środowisko.

Zbliża się 1 listopada i jak zawsze o tej porze roku na cmentarzach przybywa odwiedzających. Wszyscy sprzątają groby, wynoszą opadłe liście i oczywiście zapalają znicze. Bardzo często wypalone znicze lądują w śmieciach, tymczasem warto je oddać do ponownego użycia – jeśli są ze szkła. Na poznańskich cmentarzach są punkty, w których takie znicze można zostawić, by wykorzystał je ktoś inny, oczywiście usuwając wcześniej plastikowy wkład.

„Każda nekropolia ma kilka takich punktów” – informują władze Poznania. – „Regały są zlokalizowane przy wypożyczalniach sprzętu ogrodowego, obok wejść oraz w okolicy głównych ciągów komunikacyjnych. Można zarówno oddać niepotrzebny znicz, jak i wykorzystać już się tam znajdujący. To doskonała okazja zarówno do ochrony środowiska, jak i zaoszczędzenia w dobie panującego kryzysu. Szklane znicze są z reguły trwałe, nie niszczą się, dlatego możliwe jest ich wieloletnie eksploatowanie”.

Przypomnijmy, że jeden z pierwszych regałów na niepotrzebne znicze w mieście stanął już dwa lata temu na cmentarzu parafii św. Antoniego na Starołęce dzięki Radzie Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo. Radni nazwali regał „Zniczodzielnią”.

Podziel się: