Pomnik Bohaterów, Cytadel, fot. S. Wąchała

Pomnik na Cytadeli nadal nie wyczyszczony. Dlaczego?

Zarząd Zieleni Miejskiej anulował przetarg na wyczyszczenie pomnika na Cytadeli z czarnej szubienicy z napisem „Putin” i plamy czerwonej farby. Postępowanie przetargowe rozpocznie się jeszcze raz z kilku powodów.

Jak informuje Radio Poznań, pierwszym jest ten, że w pierwszym przetargu nie zgłosił się żaden chętny, a w drugim tylko jedna firma złożyła prawidłową ofertę. Jednak przetarg i tak trzeba będzie powtórzyć, bo w tym czasie, gdy miasto przeprowadzało dwa przetargi – na pomniku przybyły nowe elementy do usunięcia. Pojawiły się tam mianowicie metalowe tablice, które są przyśrubowane do pomnika.

Klaudia Beker, rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu, wyjaśniła Radiu Poznań, że demontaż tablic i metoda, jaką zostanie wykonany, wymaga konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Dopiero wtedy, gdy będzie wiadomo, na jaką metodę usunięcia napisów i tablic zgadza się MKZ, będzie można ogłosić kolejny przetarg. Kiedy to nastąpi – jeszcze nie wiadomo. Ale jeśli wszystko dobrze pójdzie, pomnik zostanie wyczyszczony jeszcze w kwietniu. O ile, oczywiście, w tym czasie nie dojdą kolejne zniszczenia, z powodu których ponownie trzeba będzie się konsultować z Miejskim Konserwatorem Zabytków.