Polski Ład: Ile stracą samorządy?

pieniądze fot. pixabay
Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich stworzyły narzędzie, które pozwoli odpowiedzieć na to pytanie. Zgodnie z nim Warszawa straci 1,7 mld zł, Kraków ponad 500 mln zł Kraków, Wrocław 416 mln zł, a Poznań ponad 327 mln.

Chętni mogą sprawdzić straty ich miasta czy gminy na portalu o wymownej nazwie natwojkoszt.pl. Wystarczy wpisać nazwę gminy miejskiej, gminy wiejskiej, miasta na prawach powiatu czy gminy miejsko-wiejskiej w wyszukiwarkę i wyskakuje odpowiednia kwota – niestety, to kwota strat, jakie poniosą samorządy z powodu Polskiego Ładu. Zysków nie ma.

Jak liczone są te dane? Jak wyjaśnia portal Money.pl, licznik bierze pod uwagę średni ubytek w podatku PIT – kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 30 tys. zł, a próg podatkowy do 120 tys. zł, co oznacza, że wszystkie te pieniądze nie trafią do budżetów miast i gmin. I nawet rządowe kalkulacje wykazują, że dochody samorządów już w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów mogą spaść o 13,6 mld zł, a w ciągu 10 lat – nawet o 145 mld zł.

Co prawda rząd zapewnia, że w ciągu dwóch lat finanse samorządów wrócą do normy dzięki rekompensatom przewidzianym przez rząd. Jednak Money.pl zwraca uwagę, że rekompensaty będą przyznawane tylko na inwestycje i według uznania premiera, a nie według konkretnych, stałych i obiektywnych kryteriów. Już podział środków z rządowych funduszy na inwestycje samorządowe, który miał wspomóc samorządy, wywołał wiele emocji – Poznań, na przykład, w drugim rozdaniu nie dostał ani złotówki właściwie nie wiadomo dlaczego. A złożył wnioski na ponad 50 inwestycji.

 

Podziel się: