Polski Bon Turystyczny: prezydent podpisał ustawę

Bałtyk, plaża
Rodzice mogą być pewni, ze dostaną 500 zł na wakacje dla swojego dziecka. Ustawę o Polskim Bonie Turystycznym podpisał prezydent Andrzej Duda.

Bon ma trafić do 6,5 mln polskich dzieci – każde z nich na wakacje dostanie 500 zł, a niepełnosprawne – 1000. Ich rodzice odbiorą go w ZUS, ale nie w formie gotówki, tylko właśnie bonu, którym będzie można zapłacić za usługi turystyczne albo hotelarskie do końca marca 2022 r. Na bony z budżetu państwa przeznaczono 3,5 mld zł. Bon przysługuje też dzieciom rodziców pracujących za granicą, którzy pobierają tam zasiłkiem wyższe niż 500 zł. Nie dostaną go jednak emeryci i renciści – tę poprawkę Senatu odrzucił Sejm.

Ten rodzaj pomocy został pomyślany nie tylko jako wsparcie dla rodzin, by dzieci mogły wyjechać na wakacje, ale też dla branży turystycznej, która bardzo ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. jak szacuje Ministerstwo Rozwoju, z bonu skorzysta kilkadziesiąt firm z branży turystycznej, przy czyn aż 85 proc. z nich będą stanowić mikro, małe i średnie firmy. Wartość bonu będzie zwolniona od podatku, nie będzie też wliczana do dochodu.

By otrzymać bon, rodzice lub opiekunowie będą musieli założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE, a gdy się zalogują – ZUS przekaże im bon e-mailem lub SMS-em. Ci opiekunowie, którzy na co dzień nie korzystają z internetu, będą mogli poprosić o pomoc w założeniu konta w ZUS lub w MOPR.

Od kiedy bon fizycznie zacznie obowiązywać – jeszcze nie wiadomo. Gdy ustawa wejdzie w życie, wówczas minister rozwoju zadecyduje, od kiedy firmy turystyczne będą się mogły rejestrować w systemie Polskiej Organizacji Turystycznej, a posiadacze bonów – z nich korzystać. Na razie trwają prace nad przygotowaniem całej infrastruktury informatycznej.

el

Podziel się: