Polska: Od dziś nowe, łagodniejsze zasady reżimu sanitarnego z powodu koronawirusa

walka z koronawirusem 1 fot. WBOT
Od dziś mamy otwarte hotele, kina, teatry, stoki i baseny. Rząd będzie monitorował sytuację i jeśli zakażeń będzie przybywać – restrykcje wrócą.

„Chcemy powoli i ostrożnie wracać do normalności, stale jednak przypominając, że pandemia trwa” – czytamy na rządowej stronie. – „Każdego dnia do szpitali trafiają nowi chorzy, niektórzy przegrywają walkę z wirusem. Pamiętajmy zatem o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Miejmy zdrowie nasze, ale też innych zawsze na pierwszym miejscu. Luzujemy obostrzenia, ale na razie wprowadzamy łagodniejsze rozwiązania warunkowo – na dwa tygodnie”.

Według obecnych regulacji obowiązujących od 12 lutego do 28 lutego hotele stają się dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).

Kina, teatry, opery i filharmonie zostały ponownie otwarte, z limitem zajętych 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki i zakaz konsumpcji. Restauracje,tak jak do tej pory, mogą wydawać posiłki na wynos i na dowóz.

Otwarte zostały baseny, ale aquaparki nadal będą nieczynne. Działają stoki, boiska zewnętrzne i korty, bo został wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu. Nadal zamknięte są siłownie.

Rząd przypomina też o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących niezależnie od łagodzenia obostrzeń: regularnym myciu i odkażaniu rąk, zachowaniu dystansu i noszeniu maseczek, a także regularnym wietrzeniu mieszkań.