koronawirus z Wuhan fot. WSSE

Polska: Mazowieckie i lubuskie z dodatkowymi obostrzeniami z powodu koronawirusa

Od 15 marca w kolejnych dwóch województwach będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia. Do pomorskiego i warmińsko-mazurskiego dołączą mazowieckie i lubuskie. Powodem jest gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem w tych regionach.

W ubiegłym tygodniu rząd podjął decyzję o przedłużeniu zaostrzonych zasad na Warmii i Mazurach, a od 13 marca na Pomorzu. Na razie dodatkowe obostrzenia zostały wprowadzone na czas do 28 marca, ale mogą zostać przedłużone. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji.

A ta nie przedstawia się dobrze: mamy duży wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce, który stanowi już 38,5 proc. wszystkich zakażeń. Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim.

Dlatego to właśnie tam zostaną zaostrzone zasady bezpieczeństwa. W woj. warmińsko-mazurskim zostaną przedłużone do 28 marca, w woj. pomorskim – od 13 do 28 marca, w woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca oraz w woj. lubuskim – od 15 do 28 marca.

We wszystkich tych regionach w czasie obowiązywania dodatkowych obostrzeń swoją działalność muszą zawiesić: baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej); sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych; galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.

Teatry, muzea, galerie sztuki również zostaną zamknięte, przy czym możliwa jest organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Zamknięte będą także kina, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie – obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.

Do województwa mazowieckiego (21,6 mln sztuk) i lubuskiego (4 mln) trafi łącznie ponad 25 mln maseczek ochronnych. Wcześniej maseczki otrzymali mieszkańcy województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego – po 4 sztuki na osobę. Agencja Rezerw Strategicznych dostarczyła do wojewodów łącznie 15 mln maseczek – 9,3 mln dla regionu pomorskiego oraz 5,7 mln dla warmińsko-mazurskiego.

4 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze