walka z koronawirusem 1 fot. WBOT

Polska: Całkowity lockdown od niedzieli?

Takie rozwiązanie jest możliwe, o czym mówił prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw covid-19 – jeśli w Polsce będzie więcej niż 30 tysięcy zakażeń dziennie.

Profesor przyznał w rozmowie w Polsat News, że taki scenariusz jest brany pod uwagę przez rząd coraz poważniej. Jeśli 24 i 25 marca liczba zdiagnozowanych zakażeń będzie się utrzymywała na poziomie 30 tysięcy zakażeń, to wtedy lockdown stanie się realnym scenariuszem. Zdaniem profesora będzie to jedyne wyjście, bo już obecnie służba zdrowia pracuje na granicy wydolności. Z 30 tysiącami pacjentów dziennie po prostu sobie nie poradzi.

Gdyby doszło do takiej sytuacji, rząd, zdaniem profesora, powinien wprowadzić całkowity lockdown, także na czas Wielkanocy i z całkowitym zamknięciem kościołów. Andrzej Horban zwrócił uwagę, że nadal wśród osób powyżej 60. roku życia śmiertelność z powodu covid-19 sięga 10-15 proc. Dlatego przestrzeganie zasad: dystansu społecznego, dezynfekcji i noszenia maseczek jest tak istotne.

Profesor zapowiedział też szczyt trzeciej fali na przełomie marca i kwietnia, choć podkreślił, że zależy to także od stopnia przestrzegania zasad przez Polaków. Jeśli będziemy zdyscyplinowani, to pod koniec kwietnia i na początku maja sytuacja zacznie się normalizować.

 

2 4 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze