Michał Dworczyk fot. KPRM

Polska: 65 proc. nauczycieli chce się zaszczepić. A kiedy powrót do szkół?

268 tys. nauczycieli chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi – tak wynika z zapisów na szczepienia. To 65 proc. wszystkich pedagogów w Polsce. Jednak uczniowie starszych klas jeszcze do marca będą uczyć się w domach.

Jak poinformował Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podczas dzisiejszej konferencji prasowej, właśnie wydał rozporządzenie, zgodnie z którym do końca lutego nauka w szkołach będzie się odbywać tak, jak obecnie: klasy I-III szkół podstawowych będą się uczyć w trybie stacjonarnym, a starsi uczniowie w trybie zdalnym.

Minister Michał Dworczyk, odpowiedzialny za Narodowy Program szczepień, poinformował, że jutro rozpoczną szczepienia kadry pedagogicznej, a w przyszłym tygodniu – dalsze zapisy. jego zdaniem akcja zapisów nauczycieli na szczepienia zakończyła się sukcesem.
– 65 proc. to bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę, że trwała tylko 3 dni – podkreślił. – Trzeba powiedzieć, że nauczyciele i dyrektorzy podeszli do kwestii szczepień bardzo odpowiedzialnie.

Minister Dworczyk zwrócił się też z apelem do pracowników żłobków i klubów dziecięcych, żeby zapisywali się do szczepień – w poniedziałek 15 lutego o godzinie 8.00 rozpoczyna się rejestracja na szczepienia dla pozostałych nauczycieli, w tym również nauczycieli akademickich, ale mogą w tym czasie rejestrować się także ci, którzy mogli się zarejestrować wcześniej, ale nie zdążyli tego zrobić.

Minister Czarnek przypomniał też, że trwają badania przesiewowe na obecność koronawirusa nauczycieli z klas 1-3, którzy wrócili do pracy stacjonarnej. Do dziś przetestowano 29 tys. osób, a obecność koronawirusa stwierdzono o 2 proc. badanych i jest to wynik identyczny jak poprzednio.

Minister Dworczyk zapewnił też, że jeszcze dziś zostanie opublikowane rozporządzenie wprowadzające złagodzenie obostrzeń od 12 lutego – ta kwestia budziła niepokój, czy złagodzenia wejdą w życie, bo do tej pory nie zostało to opublikowane. Co do powrotu podziału na strefy zielone, żółte i czerwone stwierdził, że powrót do regionalnego podejścia jest analizowany, ale nie ma żadnych konkretnych decyzji.

Same szczepienia odbywają się jego zdaniem zgodnie z planem.
Szpitale węzłowe zamówiły 60 tys. dawek szczepionki dla nauczycieli z Agencji Rezerw Materiałowych.
– Każdy ze szpitali organizuje samodzielnie kalendarz szczepień – wyjaśnił minister. – W tej chwili trwa kontaktowanie się szpitali i punktów szczepień ze szkołami, a NFZ nadzoruje, jak ta akcją przebiega. Mamy nadzieję, że ta akcja szczepienia nauczycieli w sposób płynny rozpocznie się jutro. Można się spodziewać, że będą jakieś zgrzyty czy nieporozumienia, ale będziemy je na bieżąco wyjaśniać.

Dotąd zaszczepiono 1 880 000 osób, przy czym pierwszą dawkę dostało 1360 000 osób, a ponad 523 000 – już także drugą.

– Realizujemy Narodowy Program Szczepień pomimo opóźnień czy zmniejszenia dostaw – podsumował minister. – Zakładaliśmy perturbacje po stronie producentów. Do końca marca zaszczepimy ok. 3 mln osób, do końca lutego ponad 2 mln osób.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze