Autostrada A2 fot. Autostrada Wielkopolska

Polscy przewoźnicy działający w Czechach muszą zarejestrować auta w nowym systemie opłat drogowych. Mają czas tylko do końca listopada

Od 1 grudnia 2019 r. zacznie obowiązywać nowy elektroniczny system opłat drogowych w Republice Czeskiej. Za brak nowego urządzenia do naliczania opłat drogowych przewoźnikowi grozi mandat w wysokości do około 16 tys. zł.

Kto musi się zarejestrować?

Właściciele wszystkich pojazdów silnikowych, których dopuszczalna masa wynosi powyżej 3,5 tony, korzystający z płatnych dróg muszą się zarejestrować w nowym systemie i zaopatrzyć się w nowe urządzenia do naliczania opłat drogowych (jednostki pokładowe). Elektroniczne urządzenie obecnego administratora nie będzie kompatybilne z nowym „satelitarnym” Elektronicznym Systemem Poboru Opłat Drogowych, dlatego należy wymienić je na nowe.

Gdzie się zarejestrować?

Przewoźnicy mogą się rejestrować za pośrednictwem operatorów kart paliwowych lub bezpośrednio na stronie. W przypadku rejestracji internetowej nowe jednostki pokładowe zostaną bezpłatnie wysłane na wskazany adres nie tylko do Czech, ale również do Polski, Niemiec, Austrii i Słowacji. Przed wysłaniem urządzenia przewoźnik musi wpłacić kaucję zwrotną w wysokości 2468 CZK (około 400 PLN). Przewoźnicy mogą również dokonać osobistej rejestracji pojazdów w ponad 200 Punktach Obsługi Klienta na terenie Czech.

Czy zmienią się opłaty za korzystanie z dróg płatnych w Czechach?

Zasady funkcjonowania systemu opłat drogowych w Republice Czeskiej pozostają bez zmian. Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu i odległości przejechanej po drogach płatnych. Od 1 grudnia 2019 r. nie będzie zmian w zakresie dróg płatnych.

Więcej informacji o systemie oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się na stronie internetowej operatorów (w j. polskim).

MPiT, el