Politycy partii Razem złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Radę Robotników i Żołnierzy w Poznaniu

Podziel się!

Politycy partii Razem, wspierani przez kilka mniejszych ugrupowań, złożyli dzisiaj kwiaty pod tablicą upamiętniającą Radę Robotników i Żołnierzy w Poznaniu.

– Spotkaliśmy się dzisiaj pod budynkiem Collegium Maius, gdzie sto lat temu mieściła się komisja kolonizacyjna – powiedział Przemysław Czechanowski, z partii Razem. – W tym budynku w listopadzie 1918 roku władze przejęła rada żołnierska i robotnicza, która była pierwszym ciałem powołanym bezpośrednio przez poznaniaków i poznanianki po pół wieku niewoli niemieckiej.

Następnie polityk lewicowego ugrupowania przybliżył nieco historię samej rady: – Ukonstytuowała się ona 10 listopada 1918 roku na placu Wolności i stopniowo zaczęła przejmować od okupantów pruskich władzę nad miastem: nad radą miasta i garnizonem poznańskim. Jej wydział wykonawczy funkcjonował w gmachu byłej komisji kolonizacyjnej. W ciągu miesiąca rada robotnicza i żołnierska doprowadziła do stopniowego rozmontowania administracji zaborczej.

– Jest to szalenie ważne wydarzenie, zarówno dla członków Lewicy poznańskiej, jak i mieszkańców miasta Poznania z dwóch powodów. Po pierwsze, nie byłoby Powstania Wielkopolskiego gdyby nie czyn zbrojny Rady Żołnierskiej i Robotniczej oraz jej członków z Polskiej Partii Socjalistycznej i Polskiej Organizacji Wojskowej, które były motorem tych działań. A po drugie, dzisiejsza silna obywatelskość w Poznaniu bierze swój początek właśnie w tych wydarzeniach z listopada 1918 roku. My te tradycję samozorganizowania się społeczeństwa kontynuujemy chociażby przy okazji organizacji “Łańcucha Światła”! – zadeklarował działacz partii Razem.


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar