Policja zapowiada kontrole na… kolacjach wigilijnych

policja fot. policja
Zgodnie z rozporządzeniem rządu na Wigilii może być obecnych 5 osób poza domownikami. Policja zamierza kontrolować, czy Polacy przestrzegają tych obostrzeń.

Jak zapowiedział insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, funkcjonariusze będą przede wszystkim reagować na zgłoszenia o łamaniu ograniczeń wprowadzonych ze względu na pandemię otrzymywane od obywateli, których policja dostaje całkiem sporo. Zdaniem inspektora Ciarki świadczy to o dużej odpowiedzialności Polaków i obawie przed zakażeniem koronawirusem.

Jednak policjanci będą także kontrolowali przestrzeganie zasad z własnej inicjatywy, choć nie planują w tym celu specjalnej operacji, jak na przykład przed 1 listopada. I jeśli okaże się, że lokatorzy mieszkania lub domu, do którego zapukają funkcjonariusze, nie przestrzegają obostrzeń – dostaną mandaty. Oczywiście mandatu można nie przyjąć i udowadniać swoje racje w sądzie. Ale warto też pamiętać o tym, że poza mandatem policjanci mogą też wysłać zgłoszenie do sanepidu – a sanepid może ukarać łamiących zasady karą administracyjną do wysokości 30 tys. zł.

Nie da się ukryć, w gorszej sytuacji są tu właściciele domów jednorodzinnych. Tu już samochody parkujące przed domem mogą być wskazówką co do liczby gości i powodem do policyjnej interwencji. Przed blokami, gęsto obstawionymi parkującymi samochodami na co dzień, to kryterium raczej nie zadziała…

Równie konsekwentnie policja zamierza działać podczas Sylwestra, ze szczególnym uwzględnieniem godziny policyjnej, czyli od 19.00 31 grudnia 2020 do godz. 6.00 1 styczna 2021.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: