Polacy jednak będą wracać za darmo do kraju. Unijny mechanizm został uruchomiony

Polscy obywatele, którzy przed pandemią utknęli za granicą, będą mogli wrócić do kraju nie płacąc za to. Polska wreszcie uruchomiła unijny mechanizm obrony ludności, dzięki któremu dostanie zwrot 75 proc. kosztów z budżetu UE.

Jak informowaliśmy, Polacy musieli płacić za bilety w ramach akcji “Lot do domu”, i to całkiem spore pieniądze: od 400 do 800 zł w Europie i od 1,6 tys. do 2,4 tys. zł za przelot dalekiego zasięgu.

Tymczasem UE oferuje dopłatę do przelotów ewakuacyjnych dla swoich obywateli w wysokości 75 proc. kosztów. Warunek jest tylko jeden – by lot był dostępny także dla obywateli innych państw unijnych. Skorzystała z tego grupa Polaków, która zabrała się do Europy z Wuhan samolotem zamówionym przez Francję właśnie w ramach tego właśnie mechanizmu ochrony cywilnej.

Teraz jednak Polska wreszcie aktywowała mechanizm – jak informuje Onet.pl – i Polacy, którzy jeszcze są za granica, będą mogli wrócić do kraju za darmo. Jak dotąd do Polski wróciło już ponad 20 tys. osób.

el

1
Dodaj komentarz

avatar
Janek
Janek

Mam różne podejście do polityki i rządzących, ale dopłaty do #LotDoDomu w pełni popieram, bo to jedyny sposób na bezpieczne powroty do kraju, co może potwierdzić już kilka tysięcy zadowolonych osób.