Akcja „Lot do domu”: Polacy mogli wracać za darmo? Mamy kłopot z funduszami unijnymi…

Unia Europejska dysponuje specjalnym mechanizmem obrony cywilnej, dzięki któremu w momentach zagrożenia jej obywatele wracają za darmo do swoich ojczyzn. Sęk w tym, że trzeba go uruchomić, a Polska tego nie zrobiła. Jej obywatele za bilety musieli płacić.

Polacy wracają do kraju głównie w ramach programu „Lot do domu” samolotami PLL LOT. Płacą część kosztów – jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej – resztę dokłada im państwo polskie.

Tylko że – jak informuje Radio RMF FM, mogli wracać zupełnie za darmo, tak jak wracają obywatele Niemiec czy Austrii. Ich kraje aktywowały specjalny unijny program ochrony cywilnej do dokonania repatriacji, dzięki któremu UE zwraca państwu 75 proc. kosztów przelotu, a pasażerowie nie muszą nic płacić. Warunek jest tylko jeden: z rejsu mogą też skorzystać inni obywatele krajów UE, jeśli są w danym kraju. Tak właśnie wrócili do Polski nasi obywatele z Wuhan – zabrali się unijnym rejsem, który organizowała Francja.

Dla obywateli oznacza to przede wszystkim oszczędność gotówki – obecnie za rejs w ramach „Lotu do domu” muszą zapłacić od 400 do 800 zł w Europie, a do 2400 zł poza naszym kontynentem. Gdyby rząd uruchomił unijny mechanizm – nie płaciliby nic. Na pytanie radia, dlaczego mechanizm nie został uruchomiony, Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odpowiedziało.

Czyżby powtarzała się historia z unijnymi funduszami przeznaczonymi na walkę z koronawirusem? Premier Morawiecki podczas jednej ze swoich konferencji prasowych, przedstawiając zarysy tarczy antykryzysowej, zaprzeczył, by Polska dostała jakiekolwiek dodatkowe pieniądze z UE na walkę z pandemią – bo unijni politycy mieli na myśli środki, które przyznali Polsce w poprzednim rozdaniu i one już w kraju są. Nie wspomniał tylko, że są to środki przeznaczone do zwrotu. Rząd ponownie nie umiał sobie poradzić wydawaniem unijnych pieniędzy – i nie zagospodarował ich w wyznaczonym czasie, więc zgodnie z prawem musi je zwrócić do unijnego budżetu.

Dzięki decyzji UE nie będzie ich musiał zwracać. Ale czy będzie je umiał wydać, skoro – jak widać – ma z tym poważny problem?

RMF FM, el

Podziel się: