Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Pojemniki na odpady elektryczne w Poznaniu. Ma być ich ponad sto

Stare telefony komórkowe, czajniki, zegarki, ale też laptopy czy baterie – wszystkie te przedmioty będzie można wyrzucić do specjalnych pojemników na elektroodpady. W mieście stanie ich ponad 100.

Pierwsze pojemniki na drobny sprzęt RTV i AGD oraz na baterie pojawiły się w Poznaniu we wrześniu ubiegłego roku i było ich osiem. Ale już wtedy władze miasta zapowiadały, że docelowo stanie ich w mieście ponad 100 i właśnie trwa ich montaż.

Obecnie coraz więcej pojemników można już zobaczyć na osiedlach i przy ulicach, więc mieszkańcom znacznie łatwiej będzie pozbyć się elektrośmieci. A to spory problem – bo może nie codziennie wyrzucamy suszarkę czy komputer, ale już jeśli chodzi o baterie – zużywamy ich naprawdę dużo.

Nowe pojemniki to efekt umowy o współpracy, jaką podpisał z firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko. Podpisana umowa to element ogólnopolskiego projektu “Elektryczne Śmieci”, którego partnerem jest RLG Relectra Polska. Dotąd zamontowano już ponad 60 pojemników.

– Ten system ma ułatwić mieszkańcom pozbywanie się mniejszych odpadów elektrycznych i elektronicznych – mówi Katarzyna Jauksz-Zalewska, zastępczyni dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP. – Do pojemników można wrzucić w zasadzie każdy sprzęt, który był zasilany prądem elektrycznym lub bateriami, a którego rozmiar nie przekracza 50 na 40 na 20 cm – tylko taki zmieści się we wlocie. Mogą to być stare telefony komórkowe, komputery, laptopy, drukarki, miksery, czajniki, zabawki na baterie, a nawet akumulatory samochodowe. Oczywiście mieszkańcy nie ponoszą za to dodatkowych opłat.

Jak zapewniają miejscy urzędnicy, pojemniki są przystosowane do przechowywania w nich elektroodpadów w bezpieczny sposób – bezpieczny jest również sposób ich odbioru, więc zużyte baterie na pewno nie zatrują nam środowiska. A prosto z pojemników sprzęt trafi do profesjonalnego recyklingu.

A co z większymi odpadami, jak pralki czy lodówki? Także ich można się pozbyć bezpłatnie na terenie Poznania – firma MB Recycling i Fundacja Odzyskaj Środowisko oferują ich bezpłatny odbiór w ciągu 72 godzin przy zgłoszeniu takie potrzeby formularz online na stronie “elektrycznesmieci”.

Wyrzucając elektrośmieci można także pomóc Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
– W ramach projektu “Elektryczne Śmieci” wszystkie elektroodpady oddane do 60 pojemników, ale także te zebrane podczas zbiórek przeprowadzonych we wskazanych placówkach oświatowych i urzędach oraz oddane z wykorzystaniem bezpłatnych odbiorów domowych dużego sprzętu do końca lutego 2023 będą stanowiły realne wsparcie dla WOŚP – wyjaśnia Krzysztof Kieszkowski, prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko. – Przekazane odpady zostaną zważone i przeliczone na złotówki – każda tona to 500 zł na rzecz walki z sepsą. W pawilonie Poznań Congress Center stanie jeden z pojemników na elektroodpady.

Ważnym elementem projektu jest edukacja ekologiczna – i tu firmie RLG Relectra Polska pomaga Fundacja Odzyskaj Środowisko. Pomoc WOŚP jest jednym z edukacyjnych projektów.
– Dzisiejsza aktywność nie tylko pomoże środowisku, ale możemy również realnie wesprzeć szlachetną inicjatywę Jurka Owsiaka – mówi Andrzej Grzymała, wiceprezes RLG Relectra Polska. – Wystarczy, że pozbędziemy się z naszych domów elektrycznych śmieci. Skorzystajmy z tej okazji i czyńmy dobro.

Strona głównaPoznańPojemniki na odpady elektryczne w Poznaniu. Ma być ich ponad sto