Pogarsza się jakość powietrza! Zakaz palenia w piecach i kominkach

smog fot. L. Łada

Według aplikacji Airly powietrze w Poznaniu nie jest jeszcze takie złe, ale zgodnie z tym, co pokazuje miejska usługa Atmosfera dla Poznania, poziom zanieczyszczeń jest taki, że lepiej ograniczyć spacery.

Według Airly poziom w Poznaniu PM 2.5 wynosi 26μg/m sześć., co stanowi 105 proc. normy, a poziom PM 10 wynosi 33μg/m sześć., co z kolei stanowi 66 proc. normy. Stan powietrza według wskazań Airly nie jest więc jeszcze taki zły.

Ale już Atmosfera dla Poznania twierdzi stanowczo: „Jakość powietrza zła. W miarę możliwości ograniczyć przebywanie na zewnątrz”. Według tej usługi poziom pyłu PM 10 wynosi 51μg/m sześć., a to już poziom, w którym obowiązuje zakaz korzystania z tradycyjnych pieców i kominków wszędzie tam, gdzie jest możliwość skorzystania z innego ogrzewania, bardziej przyjaznego środowisku. Może to być ciepłownicza sieć miejska, ogrzewanie gazowe, elektryczne lub z pomocą OZE.

Jutro, 18 marca, sytuacja ma być już lepsza: prognozowany poziom PM 10 ma wynieść 30μg/m sześć., a w sobotę, 19 marca, 35μg/m sześć.

Podziel się: