marszałek Tomasz Grodzki fot. Senat RP

Podwyżki dla parlamentarzystów i rządu w Senacie. Czy senatorowie je poprą?

Senat ma się zająć kontrowersyjną ustawą już w poniedziałek, a marszałek Tomasz Grodzki przewiduje kilka możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji. Przedstawił je swoim kolegom i poprosił, by przemyśleli te propozycje przez weekend. Włącznie z możliwymi konsekwencjami.

A scenariusze – jak informuje Onet.pl – mogą być różne, do rozpadu Koalicji Obywatelskiej włącznie. Pierwszą propozycję marszałka Grodzkiego senatorowie nazwali “opcją atomową”, ponieważ zakłada ona odrzucenie ustawy o podwyżkach w całości. Jednak podjęcie takiej decyzji może oznaczać rozpad Koalicji Obywatelskiej i utratę przewagi w Senacie, a ustawa w życie wejdzie i tak – PiS ma większość w Sejmie, więc ją zwyczajnie przegłosuje. I gest Senatu nie będzie miał znaczenia.

W drugiej propozycji senatorowie mają wprowadzić poprawki do ustawy – jakie i ile to kwestia do dyskusji. Jednak dokładnie tak jak w wariancie pierwszym Sejm może je po prostu odrzucić głosami PiS. I znów protest Senatu niczego nie zmieni.

W trzeciej opcji część senatorów głosuje przeciw ustawie – ale większość jest za, więc ustawa przechodzi. Jednak ci, którzy ją poprą, zostaną zapamiętani jako popierający podwyżki dla parlamentarzystów i rządu w czasie, gdy jest pandemia i wielu Polakom spadają dochody lub w ogóle tracą pracę. Dlatego jeśli będą chcieli kontynuować karierę polityczną, będą musieli to wziąć pod uwagę – i pewnie wystartować już jako kandydaci niezależni.

Senator KO Jacek Bury z Lublina już wydał oświadczenie krytykujące podwyżki i ich poparcie przez opozycję, nazywając projekt ustawy i działania PiS hipokryzją. “Każdy, kto podniesie rękę za podwyżkami, splunie w twarz obywatelom i swoim wyborcom” – powiedział senator. Jak wynika z informacji Onet.pl, nie on jeden z Koalicji Obywatelskiej tak uważa – i nie on jeden zamierza zagłosować przeciwko podwyżkom.

Marszałek Grodzki zapewnia jednak, że możliwości rozwoju sytuacji w KO jest więcej – wszystkie zostaną przedyskutowane w poniedziałek, podczas spotkania klubu, jeszcze przed obradami Senatu.

el

Dodaj komentarz

avatar