Podwójne Dni Pary na Maltance. Z dwoma parowozami

Dni Pary Maltanka Borsig Bn2t fot. Sławek Wąchała

W długi weekend 12, 13 i 15 sierpnia na trasie Maltanki będą kursować aż dwa parowozy: Borsig Bn2t oraz Lowa, który przyjedzie z Wyrzyskiej Kolei Powiatowej w Białośliwiu. “Zapraszamy na podwójne Dni Pary!” – zachęca MPK Poznań.

Przez cały długi weekend, od 12 do 15 sierpnia, Kolejka Parkowa Maltanka będzie kursować jak w soboty, niedziele i święta: co 30 minut. A w sobotę, niedzielę i wtorek, czyli 12, 13 i 15 sierpnia, przejazdy będą realizowane przez dwa parowozy: Borsig Bn2t oraz Lowa.

“Borsig Bn2t to najstarsza lokomotywa w kolekcji poznańskiej Maltanki, a jednocześnie najstarszy czynny parowóz w Polsce” – przypomina MPK Poznań. – “Został wyprodukowany w berlińskiej wytwórni Augusta Borsiga (odbiór nastąpił w 1925 roku). Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po II wojnie światowej w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został… pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany, a w 1999 roku skierowany do eksploatacji. Obecnie jest własnością MPK Poznań i ozdobą taboru wykorzystywanego na Maltance. Parowóz Lowa został wyprodukowany w 1951 roku, w Zakładach Karla Marxa w Babelsbergu. Służył w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych PKP, a później w Żwirowni w Mirosławiu Ujskim. Po zakończeniu eksploatacji został ustawiony na stacji w Białośliwiu jako pomnik techniki. W latach 2015-2019 został gruntownie wyremontowany, a w 2019 roku przywrócony do ruchu jako jedyny tego typu w Polsce”.

Z kolei w poniedziałek, 14 sierpnia pasażerów będą wozić lokomotywa spalinowa-ciemnozielona oraz Ryjek, czyli wagon MBxc1-41 wyprodukowany w 1932 roku przez warszawską wytwórnię Lilpop, Rau & Loewenstein i najstarszy w Polsce, czynny wagon z napędem spalinowym.

Podziel się: