Pleszew: Szpital stawia na fotowoltaikę

panele fotowoltaiczne na dachu szpitala fot. PCM
135 paneli fotowoltaicznych jest właśnie instalowanych na dachu Pleszewskiego Centrum Medycznego. To spory wydatek, bo 300 tys. zł, ale dzięki nim placówka docelowo będzie sporo oszczędzać na energii elektrycznej.

Nad zamontowaniem paneli fortowoltaicznych pleszewski szpital zastanawiał się już od dawna. Z jednej strony placówce zależało na wdrożeniu ekologicznego rozwiązania bezpiecznego dla środowiska, a z drugiej – uzyskaniu oszczędności w gospodarowaniu energią elektryczną.

Lecznica rocznie przyjmuje blisko 27 tys. pacjentów nie tylko z powiatu, ale i całego regionu, przeprowadza tysiące zabiegów i operacji- toteż trudno się dziwić, że w skali roku za prąd płaci blisko 800 tys. zł.

– To ogromna kwota – przyznaje Błażej Górczyński, prezes PCM. – Dlatego tak bardzo zależało nam na tym, aby na dachu naszego szpitala stanęły panele fotowoltaiczne. Dzięki energii uzyskanej ze słońca uda nam się sporo zaoszczędzić i tym samym zmniejszyć rachunki za prąd. Szacujemy, że po uruchomieniu instalacji nie będzie konieczności tzw. odsprzedawania prądu, bo w całości zostanie on wykorzystany przez naszą placówkę. Inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 8 lat. Niewykluczone, że przy cieplejszych latach może się zwrócić jeszcze szybciej.

W sumie na dachu najwyższego, bo sześciokondygnacyjnego budynku szpitala, w którym znajduje się większość oddziałów – będzie zainstalowanych przy użyciu stelaży wraz z obciążeniem 135 paneli o łącznej mocy 49,95 kWp.
– Jest to system montażu uniemożliwiający uszkodzenie powierzchni dachu, który wcześniej został pokryty nową papą – tłumaczy Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych PCM. – Ta wymagała już wymiany, dlatego przy okazji została zastąpiona nowym poszyciem. Oczywiście panele będą ustawione w odpowiednim kierunku, tak, aby zmaksymalizować uzysk energii.

Wykonawca musi też m.in. przygotować niezbędny osprzęt dla potrzeb przyłączenia mikroinstalalcji do sieci energetycznej budynku i dostosować istniejący układ pomiarowo-rozliczeniowy znajdujący się w budynku transformatorowni. Cała instalacja ma zostać uruchomiona już pod koniec sierpnia.

PCM

Podziel się:

Ostatnio dodane: