B.Górczyński fot. PCM

Pleszew: Pacjenci z migotaniem serce leczeni w pleszewskim szpitalu

Pleszewskie Centrum Medyczne jest jedną z dwóch placówek w Wielkopolsce wykonujących zabiegi krioablacji. Ten zabieg przeszło już tutaj siedmiu pacjentów, a następni czekają w kolejce.

Szpital w lipcu 2019 roku po raz pierwszy przeprowadził zabieg ablacji. To metoda leczenia osób z migotaniem przedsionków serca, tak samo jak krioablacja, ale przy użyciu ciepła. Podczas niej do żyły albo tętnicy udowej w okolicy pachwiny wprowadza się cewnik z elektrodą, a później dzięki użyciu prądu o częstotliwości radiowej – zmienia przewodzenie impulsów elektrycznych serca.

Od niedawna w szpitalu są przeprowadzane także zabiegi krioablacji.
– To nowoczesna metoda przy użyciu ujemnych temperatur pozwalająca na leczenie arytmii serca – wyjaśnia Ryszard Bosacki, dyrektor do spraw medycznych w PCM. – W tym przypadku uszkadza się celowo fragment lewego przedsionka mięśnia sercowego odpowiedzialny za migotanie. Wykonując te zabiegi nasz szpital wpisuje się w priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej województwa wielkopolskiego i mapy potrzeb zdrowotnych.

Przygotowując się do wprowadzenia nowych zabiegów szpital rozbudował i doposażył pracownię elektrofizjologii działającą przy oddziale kardiologicznym szpitala.
– Musiała spełniać wszystkie wymogi stawiane przez NFZ ośrodkom planującym zabiegi ablacji i krioablacji – tłumaczy Błażej Górczyński, prezes szpitala.

PCM oferuje nie tylko przeprowadzenie zabiegu, ale i kompleksową opiekę kardiologiczną. Pacjenci trafia na zabieg do pracowni hemodynamiki i elektrofizjologii, leczenie zachowawcze jest prowadzone na oddziale intensywnej opieki kardiologicznej i oddziale kardiologicznym. Później pacjenta czeka pobyt na oddziale rehabilitacji kardiologicznej i regularne kontrole w przyszpitalnej poradni
kardiologicznej.

PCM

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze