B. Wróblewski, J. Emilewicz, S. Szynkowski vel Sęk fot. L. Łada

PiS na półmetku kadencji. Co udało się osiągnąć poznańskim posłom?

Jadwiga Emilewicz, Szymon Szynkowski vel Sęk oraz Bartłomiej Wróblewski podczas dzisiejszej konferencji prasowej pochwalili się dokonaniami dla miasta i regionu w ciągu dwóch lat pracy w parlamencie.

By dziennikarzom było łatwiej zapamiętać wszystkie dokonania, posłowie przygotowali krótki spot, w którym opowiadają o tych najważniejszych. Co się wśród nich znalazło?

“Poseł Emilewicz udało się „przywieźć” z Warszawy ponad 520 mln zł na budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, którego budowa ruszyła w lipcu tego roku” – czytamy w zestawieniu dokonań. – “Dzięki inicjatywie wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęk, odpowiedzialnego za politykę europejską, w Poznaniu i Rogalinie odbywają się wydarzenia na szczeblu międzynarodowym z udziałem premierów i ministrów spraw zagranicznych, co znacząco wpływa nie tylko na rozpoznawalność naszego miasta, ale także środki wpływające do budżetu. Poseł Wróblewski jako przewodniczący Parlamentarnego Zespół ds. Budowy Dróg Ekspresowych S 6 i S11 od dawna zabiegający o budowę wielkopolskiego odcinka S11 cieszy się z sukcesu i przeznaczonych przez rząd 10,4 mld zł na ten cel. Ta inwestycja umożliwi łatwiejszą i szybszą podróż z Poznania nad morze i na Śląsk”.

– Rozpoczęcie budowy Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, z niezbędnym w tej części miasta Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, ze wsparciem ponad 520 ml zł z budżetu państwa oraz uruchomienie regionalnego oddziału Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Poznaniu, służącego swoją bogatą ofertą wielkopolskim przedsiębiorcom, to moje główne obietnice wyborcze – powiedziała Jadwiga Emilewicz. – Udało się je spełnić. Na półmetku kadencji, pomimo trudnej walki z pandemią, możemy pochwalić się wieloma sukcesami, ale nie zamierzamy zwalniać tempa. Najważniejsze jest, to co jeszcze przed nami.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk, jest szczególnie dumny z obecności imprez międzynarodowych w Poznaniu, które współorganizował.
– Po Szczycie Bałkanów Zachodnich z 2019 kolejnym z takich wydarzeń był przyjazd premierów Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich do Rogalina oraz na upamiętnienie wydarzeń Czerwca 1956 roku latem tego roku w Poznaniu – mówił. – To ważne, aby Poznań stał się istotnym punktem na mapie znaczących spotkań europejskich przywódców.

Z kolei poseł Bartłomiej Wróblewski zwrócił uwagę na to, że w regionie powstaje coraz więcej inwestycji drogowych dzięki Rządowemu Funduszowi Rozbudowy Dróg.
– W latach 2019 -2021 powiat poznański otrzymał 88 mln zł, które pozwoliły na wybudowanie 49 km dróg – podkreślił. – Ogromnie cieszy fakt, że lokalne drogi w gminach są systematycznie remontowane. Jednak niewątpliwym sukcesem jest budowa S11. 300 km odcinek drogi ekspresowej przebiegający przez Wielkopolskę będzie finansowany z budżetu państwa.

Posłowie przypomnieli też, że dzięki Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych do Poznania z programu trafi 120,5 mln zł na budowę Kładki Berdychowskiego umożliwiającej przeprawę przez Wartę pomiędzy Berdychowem a Chwaliszewem oraz na remont trasy szybkiego tramwaju.

Z kolei powiat poznański dzięki RFIL otrzyma prawie 148 mln zł, a pieniądze z tej puli trafią do każdej gminy. Środki te umożliwią remonty dróg, budowę przedszkoli, obiektów sportowych, obwodnic miast, tras rowerowych, a także sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

Źródło: mat. pras.

1 2 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze