wtorek, 19 marca, 2024

Piła: Pasieka Nadnoteckiego Instytutu UAM dostała nagrodę!

Fundacja Batorego doceniła pomysłodawców i twórców pasieki społeznej za solidarne działanie i aktywizację lokalnego środowiska. Nagrodę wręczono 20 listopada podczas uroczystej gali “Super Samorząd 2020”.

Nagrodę “Super Samorząd” otrzymuje się za łączenie sił i integrację w działaniu, w realizacji konkretnej inicjatywy społecznej – bo samorząd to wszyscy mieszkańcy.

Jury konkursu w składzie: Jerzy Stępień, Katarzyna Kubicka-Żach, Mikołaj Cześnik w tym roku szczególnie doceniło solidarne działanie, ponieważ pandemia pogłębiła pokusy, by szukać oszczędności budżetowych w sferze realizacji zadań publicznych. Jurorzy ocenili, że zbudowanie przy pilskim UAM pasieki społecznej było w mijającym roku jednym z najlepszych działań na rzecz aktywności lokalnej. Sukces jest tym większy, że laureatów wybrano z grona 121 lokalnych grup  działaczy społecznych. Kolejnym wyzwaniem było pokonanie przeciwności,
związanych z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami epidemicznymi.

– Na specjalne uznanie zasługuje wielu najwspanialszych wolontariuszy, wręcz całych rodzin – dziękował dyrektor Instytutu dr Paweł M. Owsianny. – Bez państwa poświęconego czasu i pracy nic by nie powstało. Wspólnie stworzyliśmy miejsce, które będzie służyło zarówno ochronie środowiska, jak i wzrostowi świadomości ekologicznej lokalnej społeczności. Wszystkim państwu zaangażowanym w projekt gratulujemy i serdecznie dziękujemy za wspólną pracę! Wiemy z pewnego źródła, że pszczoły to doceniają…

Pasieka społeczna, ogród edukacyjny i domek do apiinhalacji powstały na terenie pilskiej filii UAM ze wspólnej inicjatywy Fundacji Pszczoła i Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile przy wsparciu Pracowni Sztuk Ogrodowej Agnieszki Hubeny-Żukowskiej, Miasta i wielu innych instytucji z Piły i regionu oraz rzeszy wolontariuszy. Celem tego przedsięwzięcia jest prowadzenie edukacji związanej z rolą zapylaczy w funkcjonowaniu środowiska przyrodniczego, podlegającego gospodarce człowieka, która musi przebiegać w sposób zrównoważony.

Projekt ten jest częścią eksperymentalno-dydaktycznego ogrodu naturowego AMU Climate Garden, którego misją są badania nad adaptacjami do zmian klimatu w strefach miejskich i podmiejskich oraz edukacja akademicka i ekologiczna społeczeństwa.

Nagrodę Super Samorząd Fundacja Batorego przyznaje od 2011 roku. Akcja Masz Głos natomiast, to program wspierania aktywności lokalnej, który Fundacja Batorego realizuje w skali całego kraju przy wsparciu partnerów regionalnych: Stowarzyszenie POLITES, Homo Faber, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Aktywności Lokalnej, Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab. Tegoroczną Galę można obejrzeć w mediach społecznościowych na profilu akcji Masz Głos na FB.

UAM, el

Strona głównaLifestylePiła: Pasieka Nadnoteckiego Instytutu UAM dostała nagrodę!