droga wojewódzka, Wyrzysk fot. UMWW

Piła: Nowa droga do Wyrzyska już jest

Ma drogę rowerową i chodnik, kanalizację deszczową i elementy zwiększające bezpieczeństwo. Tak wygląda rozbudowana droga wojewódzka nr 242 w gminie Wyrzysk.

Początek inwestycji jest zlokalizowany za skrzyżowaniem z ulicą
Przemysłową w Wyrzysku, a koniec – za granicą miejscowości Osiek nad
Notecią, a odcinek liczy nieco ponad 4 km. Inwestycja, realizowana w systemie „buduj”, trwała od listopada 2018 roku. Pierwsze roboty bitumiczne i brukarskie rozpoczęły się w połowie kwietnia 2019 roku.

Łączny koszt rozbudowy to 28,3 mln złotych, a unijne dofinansowanie wynosi ponad 20 mln. Wykonano: skrzyżowania, zjazdy, zatoki postojowe i autobusowe, ścieżkę rowerową i chodnik, kanalizację deszczową, zamontowano elementy bezpieczeństwa ruchu takie jak bariery ochronne czy balustrady. Wykonawcą była spółka Budimex.

– Realizacje takich inwestycji to przede wszystkim poprawa jakości
życia mieszkańców – podkreśla marszałek Marek Woźniak. – Na odcinku ponad czterech kilometrów mamy ścieżkę rowerową, chodnik, zatoki autobusowe i postojowe, bariery ochronne, więc tym samym zwiększyliśmy bezpieczeństwo kierowców, jak i pieszych. Cieszy fakt, że zadania, które realizujemy na drogach w województwie wielkopolskim współfinansowane są w ramach naszego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, co jest szansą na rozwój całego regionu i lokalnych społeczności. To jest kolejna już inwestycja zakończona w tym roku z sukcesem.

Inwestycja na drodze wojewódzkiej nr 242 to kontynuacja planu kompleksowej rozbudowy.

– W 2017 roku zakończono prace w samym Wyrzysku, a teraz po trzech
latach oddajemy mieszkańcom kolejne cztery kilometry – mówi wicemarszałek Wojciech Jankowiak. – Realizacja zadania przebiegła bardzo sprawnie. Cieszę się, że tego rodzaju inwestycje poprawiają jakość ważnych w skali całego województwa ciągów komunikacyjnych, a ponadto przynoszą korzyść lokalnym społecznościom. Przede wszystkim jest bezpiecznie dla wszystkich użytkowników ruchu. Na pewno takim efektem możemy się pochwalić.

W latach 2016-2017, również w ramach WRPO 2014+, rozbudowany został odcinek w samym Wyrzysku o długości ponad 2,1 km. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 7,2 mln złotych. Z kolei w „Planie Transportowym dla województwa wielkopolskiego w perspektywie 2030 roku” nad którym obecnie trwają prace, planuje się ująć rozbudowę drogi na odcinku Wyrzysk – przejście DK10 o długości blisko 2,7 km. Wartość szacunkowa tego zadania to ponad 10 mln złotych.

WZDW, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze