Piła: Mobilny punkt testów na koronawirusa działa pełną parą

punkt pobrań Piła fot. 12WBOT
Mieszkańcy powiatu pilskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego mają do dyspozycji mobilny punkt testów na obecność koronawirusa. Będzie działał przy placu Staszica w Pile do 18 czerwca.

Tym razem mobilne centrum badań zostało podzielone na ścieżkę „walk thru” (dla pieszych) oraz dobrze już wszystkim znaną – „drive thru” (dla kierowców i pasażerów bez konieczności wysiadania z auta). Wymazy na obecność koronawirusa pobierają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Mobilny punkt już po raz dziesiąty został uruchomiony na wniosek wojewody wielkopolskiego. Próbki pobierają odpowiednio przygotowani do tego typu zadań żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W punkcie ewidencyjnym z kolei spotkać można pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a za dekontaminację odpowiadają chemicy z 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu.

– To doskonały moment na podsumowania – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT. – Kończy się etap operacji „Odporna Wiosna” w Wojskach Obrony Terytorialnej. Decyzją Ministra Obrony Narodowej, wchodzimy w kolejną operację, którą jest „Trwała Odporność”. Dotąd moi żołnierze pobrali już ponad 17 tys. wymazów w całej Wielkopolsce. 7 tys. testów wykonano w punktach, gdzie wymazy pobierane są metodą „drive thru”. W dalszych działaniach skupimy się również na wspieraniu wojewody wielkopolskiego i zespołu kryzysowego, tak, by skutecznie docierać z pomocą, która będzie ukierunkowana na profilaktykę, identyfikację oraz izolację. Skupimy się na punktowym działaniu w ewentualnych ogniskach występowania SARS CoV-2. Muszę dodać, że w każdym miejscu działania, zawsze spotkaliśmy się z wielką przychylnością władz samorządowych.

Testy wykonywane w Pile są bezpłatne, ale trzeba się na nie zarejestrować dzwoniąc do sanepidu pod nr: 61 65 68 075 (linia czynna jest do godziny 16:00).

Na badanie trzeba zarezerwować sobie około 10 minut. Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Jeśli wynik będzie pozytywny, taka osoba zostanie poinformowana o tym telefonicznie przez pracownika sanepidu.

12 WBOT, el

Podziel się: