Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 13 maja, 2025

Piła: Mieszkańcy regionu boją się wilków. “Takie sytuacje, nie powinny mieć miejsca”

Mieszkańcy gminy Kaczory boją się wilków, które coraz częściej pojawiają się w miejscowości. Apelują o podjęcie radykalnych kroków w walce z drapieżnikami.

O sprawie pisaliśmy już m.in. na początku lipca. Wtedy wilki zaatakowały kury jednego z mieszkańców miejscowości, zmuszając go do ucieczki. – Tak naprawdę została pokonana bariera strachu, jest to pierwszy symptom, który wskazuje, że nastąpią kolejne ataki. Teraz jest ten moment, że musimy zacząć działać i racjonalnie gospodarować populacją wilka. Bo dojdzie do takiej sytuacji, że rzeczą codzienną będzie napadanie na zwierzęta hodowlane, a później ludzi – tłumaczył wówczas w rozmowie z Radiem Poznań Stefan Kowal.

O napaściach na ludzi jeszcze nie słychać, ale wilki czują się coraz pewniej. Chociaż z reguły zwierzęta te unikają ludzi, to ostatnio pojawiają się nawet w centrum miejscowości. Jedna z mieszkanek musiała uciekać na własną posesję przed nimi. – Wilki wchodzą do miejscowości, więc mieszkańcy są przerażeni i się boją. Takie sytuacje, do jakich dochodzi w Kaczorach, nie powinny mieć miejsca w cywilizowanym świecie. Zwierzęta wchodzą już do centrum miejscowości, a mieszkańcy tak naprawdę nie wiedzą co robić. Ta pani, która widziała te zwierzęta miała szczęście, bo schowała się na swojej posesji. Miała pilota i zamknęła bramę. Ale gdyby nie miała się gdzie ukryć, to mogłoby dojść do tragedii – przekonuje Stefan Kowal, cytowany przez Radio Poznań.

Radni apelowali do ministerstwa środowiska o możliwość ograniczenia populacji wilka w regionie. Odpowiedź była negatywna ze względu na ochronę, pod jaką znajdują się zwierzęta w Polsce.

Jak należy się zachować spotykając dzikie zwierzęta?

Jeżeli spotkamy wilka, przede wszystkim należy zachować spokój. Zwierzę może się nam długo przyglądać – ale nie oznacza to, że szykuje się do ataku. Wilki mają słabszy wzrok i potrzebują więcej czasu na ocenę “przeciwnika”. Zwykle jak już wyczują że mają do czynienia z człowiekiem, same decydują się odejść. Gwałtowne oddalenie się nie jest wskazane. Lepiej odczekać chwilę, aż wilk odejdzie od nas już wystarczająco daleko.

Źródło: Radio Poznań

 

Strona głównaWielkopolskaPiła: Mieszkańcy regionu boją się wilków. "Takie sytuacje, nie powinny mieć miejsca"