pieniądze fot. policja

Piła: 2 mln zł wyłudzone z funduszy unijnych

Pilscy policjanci wraz z Prokuraturą Rejonową w Pile, udaremnili wyłudzenie pieniędzy na kwotę blisko 2 milionów złotych z unijnych dofinansowań. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o wartości 4,3 miliona złotych.

Pod koniec 2017 roku policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Pile wraz z Prokuraturą Rejonową w Pile uzyskali informację, że władze jednej z firmy znajdującej się w Pile, posługując się nierzetelną i nieprawdziwą dokumentacją starają się o unijne dofinansowanie. Prowadzone w tej sprawie śledztwo dotyczyło wyłudzenia z Banku Gospodarstwa Krajowego kwoty bliskiej 2 milionów złotych. Do momentu, kiedy w sprawę włączyły się organy ścigania, podejrzani zdołali już otrzymać 800 tys. złotych. Podjęte działania pozwoliły zablokować wypłatę kolejnej części środków. Policjanci odkryli również, że dzięki nierzetelnym dokumentom firmie udało się też dostać 3 milionowy kredyt technologiczny.

W efekcie przeprowadzonego śledztwa policjanci i prokurator prowadzący sprawę zgromadzili materiał dowodowy, który dał podstawy do przedstawienia zarzutów 12 podejrzanym. Wobec osób, które próbowały uzyskać nielegalne wsparcie finansowe, zastosowano dozór policyjny oraz poręczenia majątkowe o łączniej kwocie 1,5 miliona złotych. Dodatkowo w celu zabezpieczenia przyszłych kar, od podejrzanych zabezpieczono mienie o wartości 4,3 miliona złotych. Podczas rozpracowywania wszystkich elementów nielegalnej działalności funkcjoanriusze ustalili również, że niektórzy oskarżeni od kilku lat nie płacili podatków. Dzięki pracy śledczych Urząd Skarbowy w Pile odzyskał 800 tys. złotych.

15 czerwca Sąd Okręgowy w Poznaniu wymierzył wobec oskarżonych zarówno kary pozbawienia wolności jak i grzywny. Łączna wartość orzeczonych kar w tej sprawie przekroczyła 1,2 milion złotych.

KPP Piła, el