Pikniki wojskowe odbędą się w Wielkopolsce. „Wstąp do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej”

Muzeum Broni Pancernej fot. Sławek Wąchała

Pokazy sprzętu wojskowego, atrakcje dla najmłodszych i oczywiście żołnierska grochówka. Ministerstwo Obrony Narodowej 21 maja zaprasza na pikniki wojskowe w całej Polsce. W naszym regionie odbędą się w Ostrowie Wielkopolskim i Środzie Wielkopolskiej.

Pikniki odbywają się pod hasłem „Wstąp do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej”, a ministerstwo organizuje je wspólnie z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji i jego terenowymi oddziałami.

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa o nowa forma służby wprowadzona nową ustawą o Obronie Ojczyzny. Na piknikach będą działać punkty rekrutacyjne, w których chętni uzyskają informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu będzie można też wypełnić wniosek o powołanie, do czego konieczny jest dowód osobisty, warto więc mieć go przy sobie.

Wszystkie pikniki rozpoczną się o tej samej porze: w sobotę 21 maja o godz. 11.00 w 32 miejscowościach. W Wielkopolsce będzie to Środa Wielkopolska, gdzie sprzęt wojskowy będzie można podziwiać na Starym Rynku, oraz Ostrów Wielkopolski – tu piknik odbędzie się przy ulicy Plażowej w Piaskach-Szczygliczce.

Swoje umiejętności, wyposażenie oraz pojazdy zaprezentują m.in.: 6. Batalion Dowodzenia Sił Powietrznych, 6. Batalion Chemiczny Sił Powietrznych, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 16. Batalion Remontu Lotnisk, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych oraz Żandarmeria Wojskowa. Towarzyszyć im będą stoiska bractwa kurkowego oraz pasjonatów historycznej techniki wojskowej, będzie też oczywiście żołnierska grochówka.