Olga Tokarczuk fot. UM Poznan

Paszporty “Polityki” 2019 przyznane. Jeden dla Olgi Tokarczuk

Po raz 27. już “Polityka” wręczyła nagrody tym polskim artystom, którzy “nie ulegają modom i środowiskowym naciskom” – bo taka jest główna idea tej nagrody. Jedną z nagrodzonych jest Olga Tokarczuk – a kto jeszcze?

W kategorii film otrzymał ją Bartosz Bielenia (“Boże Ciało”) – za wyrażenie tego, co dla Polaków najważniejsze i najboleśniejsze i za doskonałe aktorstwo. Po raz kolejny nazwano go aktorem-objawieniem.

W kategorii teatr nagrodę dostała Weronika Szczawińska “Za spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną” – podano w uzasadnieniu. jej zaangażowanie,jak podkreślano, wynika nie tylko z budowania kariery, ale też z autentycznego zaangażowania społecznego.

W kategorii literatura nagrodzono Dominikę Słowik za “wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce”. Doceniono też subtelny humor powieści.

W kategorii muzyka poważna nagrodę otrzymał Jakub Józef Orliński za piękny głos, charyzmę i niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej. Natomiast w kategorii muzyka popularna – Błażej Król. Za atrakcyjną formę piosenek, za dar przekazywania emocji i wierność sobie.

Za kulturę cyfrową doceniono Dawida Ciślaka “za pokazanie na przykładzie rewolucji francuskiej mechanizmów korumpowania i zastraszania sędziów – oraz zmuszenie odbiorcy do konfrontacji z własnym sumieniem”.

Za “Kreatora kultury” uznano Olgę Tokarczuk – ten paszport nie wymaga chyba wyjaśnień. W uzasadnieniu jury podało, że to nagroda za ” siłę, za książki wyprzedzające swój czas, za patrzenie nie tylko w przyszłość literatury, ale i całej planety”.

Gala wręczenia Paszportów “Polityki” 2019 odbyła się 14 stycznia 2020 r. o godz. 20.15. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Poprowadziła ją Grażyna Torbicka z Jerzym Baczyńskim, redaktorem naczelnym tygodnika “Polityka”. Specjalnym gościem tegorocznej uroczystości była laureatka literackiej Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk.

Inicjatorem nagrody był Zdzisław Pietrasik – dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy i teatralny, wieloletni szef redakcji kulturalnej w tygodniku “Polityka”. Idea wykreowania nowej nagrody była prosta: “nieuleganie modom i środowiskowym naciskom, uważnego wysupływania najbardziej wartościowych dokonań, ale i z przekonania, że młoda kultura jest dobrem, które należy wspierać i promować”.Przez 26 lat istnienia nagrody Kapituła Paszportów “Polityki” nagrodziła 161 laureatów, w tym 204 artystów i twórców (licząc zespoły) oraz wyróżniła 21 Kreatorów Kultury.

Onet.pl, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze