Pasieka na Gratowisku w Poznaniu. Z czego zrobiono ule?

pasieka w pralkach fot. UMP

To nie żart, ale kolejny projekt uruchomiony przez miasto dla ochrony pszczół: na Gratowisku przy ulicy Wrzesińskiej powstała pasieka, której ule wykonano ze… starych pralek. W przyszłym roku powinien być z nich pierwszy miód.

Zakład Zagospodarowania Odpadów uruchomił tę nietypową pasiekę jesienią tego roku. Ule zbudowano z bębnów starych pralek, by udowodnić, że warto segregować odpady.
„Nie warto popadać w zakupowy szał, a to, co się zepsuło, lepiej naprawić albo znaleźć inne, nowe zastosowanie dla tych przedmiotów” – przekonuje ZZO. – „Kilkoro pracowników ZZO Poznań we współpracy z Fundacją Odzyskać Środowisko i firmą MB Recycling (zajmującą się utylizowaniem elektroodpadów) postanowiło dać przykład. Tak powstała najprawdziwsza i jak najbardziej realna pasieka”.

Trzy ule powstały dzięki bębnom pralek automatycznych i stanęły na Gratowisku Wschód na specjalnie wygospodarowanej przestrzeni. Wokół nich zasadzono lipę, kilka krzewów, zasiano też mnóstwo miododajnych roślin, by pszczołom nie brakowało jedzenia. Obecnie owady zimują, ale jesli okaże się, że nowe miejsce im odpowiada, to w przyszłym roku z tej pasieki będzie pierwszy miód.

ZZO zwraca uwagę, że pasieka z pralek to tylko jedna z możliwości wykorzystania odpadów. odpowiedniej gospodarce odpadami. Inne elektroodpady są także prawdziwą kopalnią metali szlachetnych i cennych surowców.
„Ich prawidłowe utylizowanie jest niezwykle ważne dla środowiska. Recykling urządzeń elektrycznych i elektronicznych pochłania znacznie mniej energii niż wydobywanie rud metali” – informują specjaliści z ZZO. – „Oznacza to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. To również ograniczenie degradacji środowiska – wiele kopalni pierwiastków ziem rzadkich to wyrobiska odkrywkowe, niszczące i zatruwające okolice, w których działają (a są to cenne przyrodniczo regiony świata, m.in. Arktyka i brazylijskie lasy deszczowe)”.

Warto więc naprawiać domowe sprzęty, które uległy awarii, a te nienadające się do użytku przekazać do wyspecjalizowanych firm recyklingowych, poznańskich Gratowisk lub pojemników na elektroodpady.

Podziel się:

Ostatnio dodane: