Pada marznący deszcz! ZDM apeluje o ostrożną jazdę

Jak informują synoptycy, padający dziś cały dzień drobny deszcz wieczorem zacznie zamarzać. Zarząd Dróg Miejskich postawił w stan gotowości cały sprzęt do odśnieżania i ostrzega kierowców przed śliskimi drogami.

Część z pojazdów już krąży po poznańskich ulicach, bo zamarzający deszcz coraz bardziej daje się we znaki i pieszym, i samochodom. Niestety, zgodnie z danymi Biura Prognoz Meteorologicznych IMiGW w Poznaniu, także w sobotę można się spodziewać dalszych opadów marznącego deszczu i śniegu z deszczem, a śliska nawierzchnia będzie utrudniać jazdę kierowcom. Na jezdniach, drogach rowerowych i chodnikach może tworzyć się gołoledź. Zarząd Dróg Miejskich apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności – zwłaszcza po zmroku).

Przypominamy, że w Poznaniu środki chemiczne takie jak sól drogowa oraz niechemiczne, uszorstniające  stosowane są jedynie na jezdniach sieci strategicznej i podstawowej (I i II kolejność).

I kolejność odśnieżania to drogi o łącznej długości 271,9 km. To jezdnie ram komunikacyjnych, główne trasy wlotowe do miasta, dojazdy do najważniejszych instytucji miasta i największych szpitali. Tu sprzęt odśnieżający powinien się pojawić w ciągu 1,5 – 2 godz. od wystąpienia opadów śniegu.

II kolejność to sieć o łącznej długości 253,2 km to jezdnie ulic łączących osiedla mieszkaniowe z centrum miasta, pozostałe trasy wlotowe do miasta oraz trasy miejskiej komunikacji autobusowej. Czas reakcji: 2 – 2,5 godz. od momentu zakończenia prac na sieci wyższego rzędu.

III kolejność to sieć lokalna o łącznej długości 218,3 km. To jezdnie ulic łączących osiedla peryferyjne z siecią podstawową oraz inne ulice będące dojazdami do obiektów użyteczności publicznej. Czas reakcji: 4 – 4,5 godz. od momentu zakończenia prac na sieci wyższego rzędu.

IV kolejność to sieć lokalna II (czwarta kolejność) o łącznej długości 128,3 km. To ulice w obrębie osiedli mieszkaniowych istotne komunikacyjnie Czas reakcji: 3 – 3,5 godz. od momentu zakończenia prac na sieci wyższego rzędu.

Pozostałe drogi publiczne i wewnętrzne będące w administracji ZDM są obsługiwane doraźnie na podstawie oczekiwań mieszkańców, oceny stopnia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu oraz możliwości finansowych ZDM.

W tym sezonie na jezdniach pracują 43 pługoposypywarki (28 pozostających w pełnej gotowości do podjęcia działań oraz 15 podejmujących pracę w ciągu 6 godzin od wydania pierwszego polecenia działań), a na chodnikach, placach i drogach rowerowych 18 zestawów samochodowych lub ciągnikowych (pług + piaskarka).

Zgłoszenia dotyczące Akcji Zima są przyjmowane przez komórkę dyspozytorską całodobowo w okresie od 1 listopada 2018 do 31 marca 2019 roku, w siedzibie ZDM, tel. 61 64 77 231 (każde zgłoszenie jest rejestrowane); mail: [email protected]
Zgłoszenia przyjmuje również miejska infolinia Poznań* Kontakt pod nr tel. 61 646 33 44 od pon. do pt. w godz. 7.30-20.00.

ZDM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: