Oto dlaczego powinieneś zrobić kurs pierwszej pomocy

Wypadki chodzą po ludziach. To stare przysłowie, które mimo upływu lat, wciąż można uznać za aktualne. Niefortunne zdarzenie losowe może dosięgnąć nas zarówno w pracy, jak i w domu lub wtedy, gdy przebywamy na urlopie. Warto wiedzieć, jak zachować się, gdy ktoś przy nas na przykład zasłabnie.
Kurs pierwszej pomocy to inwestycja w bezpieczeństwo swoje i bliskich

Zgodnie z danymi GUS, tylko w pierwszym kwartale roku zgłoszono 14 140 wypadków w pracy. Raport informuje, że aż 61% zdarzeń nastąpiło na skutek nieprawidłowego zachowania pracowników na terenie przedsiębiorstwa.

Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (1,4), opolskim (1,37) i dolnośląskim (1,27). Najmniej wypadków zgłoszono mazowieckim (0,67), małopolskim (0,82) i podkarpackim (0,86). Mimo tego, że niektóre branże z zasady są bardziej narażone na wypadki przy pracy, to warto odnotować, że te przytrafiają się w niemal każdym sektorze rynku. Na skutek odniesionych kontuzji, aż 79,2% poszkodowanych doznało urazu kończyn.

Te dane dość dobrze pokazują, że kurs pierwszej pomocy to raczej świadoma postawa obywatelska, a nie jedynie opcja, jaką warto rozważyć. Warto też pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, nieudzielenie pomocy osobom, które jej potrzebują, jest zagrożone nawet trzyletnim więzieniem. Reguluje to Artykuł 162 Kodeksu Karnego.

Ustawodawca nie rozdziela tutaj tego zagadnienia na pomoc w warunkach roboczych i po czasie pracy. Po prostu każdy z nas musi pomóc osobie, która tej pomocy potrzebuje. Na pracodawców dodatkowe obostrzenia nakładają przepisy BHP oraz Kodeksu Pracy, w tym m.in. Artykuł 209.

Dobry kurs pierwszej pomocy

Zanim zdecydujemy się zapisać na kurs pierwszej pomocy, warto wskazać, że obecnie nie jest to już tylko nudne szkolenie teoretyczne, które skupia się głównie na teorii, traktując zajęcia praktyczne po linii najmniejszego oporu.

Dobrym przykładem profesjonalnych szkoleń z pierwszej pomocy, gdzie nacisk kładziony jest zwłaszcza na umiejętności praktyczne, które są niezbędne w ratowaniu życia, jest kurs pierwszej pomocy w Centrum Ratownictwa. Zajęcia prowadzą ratownicy, którzy w toku swojej kariery zawodowej wielokrotnie spotkają się z różnymi nietypowymi sytuacjami, których tradycyjne szkolenia nie omawiają od strony praktycznej.

Co ważne, certyfikowany kurs pierwszej pomocy nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy około ośmiu godzin, by poruszyć najważniejsze kwestie i zapoznać kursantów z zasadami resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy zasadami, jakie obowiązują przy stosowaniu defibrylatorów AED.

Wyróżnikiem dobrego szkolenia jest możliwość elastycznego dopasowania jego programu do konkretnych warunków. Inaczej może wyglądać kurs pierwszej pomocy dla rodziców, a inaczej dla przedstawicieli firm z różnych sektorów rynku, gdzie ryzyko odniesienia urazów znacznie różni się od siebie.

Co daje kurs pierwszej pomocy i jakie możliwości otwiera

Przyjmuje się, że podstawowy kurs pierwszej pomocy to zwiększenie kompetencji pracownika. W wielu zakładach pracy wzrost umiejętności – a więc i „przydatności” dla firmy – otwiera ścieżkę do podwyżki. Czynnikiem motywującym do ukończenia szkolenia może być więc nie tylko zwiększenie kompetencji, ale i pensji.

Podstawowe szkolenie otwiera też możliwość dalszego rozwoju w tym kierunku. Jeśli poczujemy, że pierwsza pomoc to coś dla nas, to możemy ukończyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Gdy zdamy egzamin, otrzymamy tytuł ratownika, który jest najwyższym możliwym do osiągnięcia tytułem dla osób niezwiązanych ze służbą zdrowia i ratownictwem.

Poza finansami oraz ścieżką rozwoju warto pamiętać też o naszych bliskich. Wypadek może zdarzyć się dosłownie zawsze i wszędzie. Może on dotknąć także bliskich nam osób. Warto wiedzieć, w jaki sposób poprowadzić resuscytację, gdy zdrowie ważnych dla nas ludzi będzie tego wymagało. Jest to jeden z głównych – a dla wielu kluczowy – czynnik, który sprawia, że kurs pierwszej pomocy traktowany jest jako inwestycja w siebie, ale i w bezpieczeństwo rodziny.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Ostatnio dodane: