Ostrzeżenie sanepidu dla powiatu: “Jakość wody odbiega od obowiązujących wymagań”

woda z kranu fot. Kaboompcs, pixabay

Badania kontrolne przeprowadzone przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pleszewie wykazały, że woda w kilkunastu miejscowościach powiatu pleszewskiego nie ma odpowiedniej jakości w zakresie wymagań mikrobiologicznych i związków manganu.

Badanie zostało przeprowadzone 14 sierpnia – inspektorzy zbadali jakość wody z wodociągu Gizałki zaopatrującego w wodę miejscowości: Gizałki, Tomice, Szymanowice, Czołnochów, Ruda Wieczyńska, Obory, Wronów, Toporów, Wierzchy, Świerczyna, Kolonia Obory, Leszczyca, Gizałki Las. Okazało się, że jakość wody odbiega od obowiązujących standardów, jeśli chodzi o wymagania mikrobiologiczne i związki manganu.

“Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pleszewie jednocześnie wyjaśnia, że przekroczenia związków manganu nie mają negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów, mogą obniżać cechy organoleptyczne wody (powodować zmianę barwy, smaku, brunatne zabarwienie armatury oraz przebarwienie bielizny podczas prania)” – informuje PPIS. – “Z uwagi na prowadzoną dezynfekcję może nastąpić pogorszenie smaku i zapachu wody ze względu na zwiększoną zawartość chloru w wodzie”.

Obecnie woda nadaje się do picia tylko po przegotowaniu, przegotowania wymaga także woda do przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw oraz mycia naczyń. Trwają prace mające na celu przywrócenie odpowiedniej jakości wody.

Źródło: PPIS w Pleszewie

Podziel się: