punkt pobrań 1 fot. WBOT

Ostrów: Wojewoda Łukasz Mikołajczyk uruchamia kolejny mobilny punkt pobrań

18 maja w Ostrowie Wielkopolskim ruszy samochodowe centrum pobrań prób COVID-19 test and go. Decyzję o wyborze lokalizacji podjął wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Przez pięć dni przebadanych na obecność koronawirusa zostanie około 1000 osób.

– Ostrów Wielkopolski jest trzecią lokalizacją, w której uruchamiamy punkt pobrań próbek na koronawirusa. Z bardzo pozytywnym odbiorem spotkała się organizacja drive thru w Krotoszynie i Kaliszu, dlatego kontynuujemy projekt. Jako wojewoda, ale też ostrowianin, zachęcam mieszkańców do zgłaszania się i bezpłatnych badań. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości w sprawie swojego stanu zdrowia, niech nie czeka – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Punkt zostanie uruchomiony na parkingu przed Stadionem Miejskim przy ul. Paderewskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Osoby z objawami bądź z podejrzeniem choroby COVID-19 będą mogły bezpłatnie przebadać się po uprzedniej telefonicznej kwalifikacji przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Zgłoszenia przyjmowane są od najbliższego piątku pod numerem telefonu 61 65 68 075.

Punkt poboru będzie funkcjonował od 18 do 22 maja w godzinach od 10:00 do 19:00. Zgodnie z założeniami, będzie mógł przebadać w sumie 1000 osób. Badania są bezpłatne i nie wymagają opuszczania samochodu przez osobę, od której zostanie pobrana próbka. Każdy z przebadanych mieszkańców otrzyma dostęp do wyników online, a w przypadku wyniku pozytywnego testu, informacja taka trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Punkt poboru prób to projekt dla osób zmotoryzowanych realizowany dzięki wsparciu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka przez 12. Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej i Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z lokalnym samorządem, który zabezpieczył między innymi miejsce do badań.

Do tej pory badania metodą test and go prowadzono w Krotoszynie oraz Kaliszu, gdzie jeszcze do piątku można wykonać testy na obecność koronawirusa. Do dziś badania laboratoryjne potwierdziły jedynie 2 przypadki dodatnich wyników spośród 302 osób, które odwiedziły centrum pobrań w Krotoszynie.

W Wielkopolsce odnotowano do dzisiaj rana (13 maja br.) 1721 przypadków zakażeń koronawirusem. W samym powiecie ostrowskim uległo zakażeniu 119 osób. Ostrów Wielkopolski to trzecia po Krotoszynie i Kaliszu lokalizacja wskazana przez wojewodę wielkopolskiego, w której uruchomione zostanie mobilne centrum diagnostyczne.

WUW, el

Dodaj komentarz

avatar