budowa izby przyjęć 6 Ostrów Wlkp. fot. WOT

Ostrów Wlkp: Żołnierze WOT zbudowali izbę przyjęć

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej byli już w szpitalu w Wolicy – teraz nadszedł czas na pomoc w Ostrowie Wielkopolskim i skonstruowanie z kontenerów doraźnej izby przyjęć. Takie rozwiązanie ma chronić zdrowie w walce z koronawirusem.

To już druga modułowa izba przyjęć w Wielkopolsce, którą podjęli się skonstruować terytorialsi. Tym razem budowa zajęła żołnierzom zaledwie jeden dzień. Medycy ostrowskiego szpitala, również postanowili stworzyć modułową doraźną izbę przyjęć. Takie rozwiązanie pozwoli zachować bezpieczeństwo zarówno dla personelu medycznego, jak i hospitalizowanych na terenie placówki pacjentów.

Izba składa się z trzech połączonych ze sobą kontenerów. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy będą dokonywać tam triażu, czyli wstępnej oceny stanu zdrowia przyjmowanego pacjenta. Aby stworzyć takie miejsce, wielkopolscy terytorialsi najpierw sprowadzili potrzebne kontenery. Sprzęt został przywieziony do szpitala w częściach. Przy pomocy dźwigu i narzędzi żołnierze zamontowali wszystkie elementy, doprowadzili instalację elektryczną oraz zainstalowali klimatyzatory i ogrzewanie.

– Cieszymy się, że żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomogli nam i rozstawili doraźną izbę przyjęć – mówi Dariusz Bierła, dyrektor szpitala w Ostrowie Wlkp. – Jako medykom zależy nam na diagnozowaniu pacjentów w bezpiecznych warunkach. Teraz będziemy mieć takie możliwości. Pamiętajmy, że w walce z koronawirusem liczy się każdy detal.

– Bezpieczeństwo personelu medycznego oraz pacjentów jest dla nas priorytetem – komentuje płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT. – To oni są na pierwszej linii walki z COVID-19. Na wniosek wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka podjąłem decyzję o skierowaniu moich żołnierzy do realizacji rozbudowy modułowej izby przyjęć.

Żeby postawić konstrukcję, żołnierze pracowali od wczesnych godzin porannych do wieczora. Stworzenie modułowej izby przyjęć pozwoli prawidłowo funkcjonować szpitalowi podczas pandemii. Projekt powstał przy współpracy wojewody Łukasza Mikołajczyka, dyrekcji szpitala oraz wojska.

12 Wielkopolska Brygady Obrony Terytorialnej od początku angażuje się w walkę z pandemią na terenie Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej. Terytorialsi wspierają personel medyczny, zabezpieczali granice, opiekują się weteranami i seniorami, dostarczając zakupy i leki. Jednostka współpracuje z wojewodami. Żołnierze wspierają także policjantów w doglądaniu osób w kwarantannie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik – oficer o bogatym doświadczeniu wojskowym. W skład 12 WBOT wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty: 124blp w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie).

WBOT, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze