Ostrów Wielkopolski: Oczyszczacze powietrza w miejskich żłobkach

Oczyszczacz powietrza fot. umostrow.pl
Ostrowskie maluchy mogą oddychać czystszym powietrzem. We wszystkich salach ustawiono oczyszczacze, które zamówił dla najmłodszych urząd miasta.

Oczyszczacze stoją już w budynku przy ulicy Jankowskiego i w oddziale żłobka na Waryńskiego. Razem to trzynaście urządzeń, które usuwają wszelkie szkodliwe substancje z powietrza w przeciągu zaledwie czterech minut.

Urządzenia zostały kupione w porozumieniu z rodzicami dzieci i we współfinansowaniu z ich strony. W ostrowskich żłobkach przebywa w sumie ponad 300 dzieci.

– Panie opiekujące się naszymi maluchami potwierdzają, że różnica jakości powietrza już jest wyraźnie zauważalna. Dzieci mogą bezpiecznie bawić się w salach, nawet po ich wywietrzeniu, ponieważ urządzenie bardzo szybko oczyści powietrze z zanieczyszczeń. To z jednej strony cząstki kurzu, drobnoustroje chorobotwórcze oraz pyły zawieszone, a z drugiej również eliminacja nieprzyjemnych zapachów – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Urządzenia wyposażone są w filtry ze specjalną warstwą antybakteryjną oraz antywirusową, a także udoskonalony filtr HEPA o większej skuteczności filtracji pyłów zawieszonych (PM0.3, PM2.5, PM10). Zastosowana antywirusowa technologia wykazuje skuteczność filtracji przewyższającą 99% (bakterie giną i nie mogą się reprodukować). Filtr antybakteryjny zapobiega również formowaniu się pleśni, co przyczynia się do pozbycia się roztoczy, a to jest istotne dla dzieci uczulonych na alergeny w powietrzu. Kombinacja ta w blisko 100% usuwa wszelkie szkodliwe substancje.

– Ze względu na specyfikę takiej placówki jak żłobek, oczyszczacze musiały spełnić pewne wymagania. Przy wyborze urządzeń pod uwagę brana była nie tylko ich cena, kubatura pomieszczeń, w których przebywają dzieci, ale na przykład ich głośność. W trybie codziennej pracy urządzenia są niemal bezgłośne. Dzięki temu dzieci nie boją się ich, ale też nie budzą one ich specjalnego zainteresowania – tłumaczy Ewa Brzozowska, dyrektor Żłobka Miejskiego.

Każdy oczyszczacz ma wskaźnik, który informuje o jakości powietrza. Zielony kolor to znak, że jakość powietrza jest na bardzo dobrym poziomie. Kolory: pomarańczowy i czerwony informują o zanieczyszczeniach i potrzebie intensywniejszego filtrowania. Urządzenie samo rozpoznaje sytuację i włącza odpowiedni tryb.

Zastosowane w urządzeniach filtry wystarczają na blisko 150 dni ciągłej pracy. Pobór prądu każdego z oczyszczaczy można porównać do sześćdziesięciowatowej żarówki. Ostrowski magistrat zastanawia się teraz nad kupnem takich urządzeń do przedszkoli.

UM Ostrów Wlkp., el

Podziel się:

Ostatnio dodane: