Ostrów Wielkopolski: Obszar zagrożony z powodu ptasiej grypy zniesiony. Ale zagrożenie nadal istnieje

W Topoli Osiedlu, pierwszej hodowli w Wielkopolsce, gdzie stwierdzono ognisko ptasiej grypy, zniesiono ograniczenia nałożone przez służby weterynaryjne. Nowe ogniska choroby się nie pojawiły, jednak weterynarze nadal zalecają ostrożność.

Po stwierdzeniu choroby służby weterynaryjne wytyczyły wokół hodowli obszar zapowietrzony, obowiązujący w promieniu 3 km od ogniska choroby i zagrożony – rozciągający się na 10 km od ogniska. Wokół samej hodowli rozłożono też maty dezynfekcyjne. Teraz ograniczenia obowiązujące w obu obszarach zostały już zniesione, jednak to nie znaczy, że zagrożenia już nie ma.

Jak podaje Radio Poznań, Dariusz Hyhs, Powiatowy Lekarz Weterynarii, nadal zaleca przestrzeganie zasad bioasekuracji i przypomina, że to tylko z tego jednego ogniska zostały zdjęte ograniczenia. W pozostałych one nadal obowiązują, a ponieważ niektóre znajdują się niedaleko Topoli Osiedla, to pewne ograniczenia nadal obowiązują.

Przypomnijmy, że tylko w powiecie ostrowskim stwierdzono pięć ognisk ptasiej grypy. By stwierdzić, że cały powiat jest wolny od choroby, trzeba poczekać do 23 lutego.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze