Jurek Owsiak fot. WOSP A. Drygas

Ostrów Wielkopolski: Dwie nowoczesne pracownie dla ostrowskiego szpitala od WOŚP

Dar wartości 4 mln złotych – dwie nowoczesne pracownie diagnostyczne – trafił właśnie do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Pracownie wyposażyła Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ze środków zebranych w 27. Finale WOŚP.
Reklama - dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Sercem pracowni tomografii komputerowej jest przekazany szpitalowi przez Orkiestrę system AQUILION PRIME SP. Jest to najnowszej generacji 80-rzędowy tomograf komputerowy firmy Canon Medical Systems. System wykorzystuje szereg zaawansowanych technologii, których głównym celem jest znacząca redukcja dawki promieniowania przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższej jakości obrazowania. W rezultacie urządzenie zapewnia wykonanie badań z najniższą możliwą dawką promieniowania, co jest szczególnie istotne w przypadku badań dzieci. A wysoka intuicyjność obsługi redukuje czas przeznaczony na diagnozę, co pozwoli na przebadanie większej ilości pacjentów.

Pracownię rentgenowską zasilił Luminos dRF Max firmy Siemens Healthineers, w pełni cyfrowy aparat rentgenowski typu telekomando, oferujący maksymalne możliwości zarówno w radiografii, jak i fluoroskopii. Aparat daje wyjątkowy komfort badanemu dziecku. Zdjęcia są wykonywane szybko, a potrzeba przenoszenia pacjenta jest bardzo rzadka. Aparat jest łatwo dostępny dla małych pacjentów dzięki przechylanemu stołowi z możliwością obniżenia blatu do 50 cm od podłogi. Dostęp do aparatu ze wszystkich stron ułatwia obecność rodzica, co odgrywa ogromną rolę w badaniach pediatrycznych.

Do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim w ubiegłym roku, trafiła również specjalistyczna karetka przekazana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sfinansowana został ze środków zebranych podczas 25. Finału WOŚP.

– Do naszego szpitala trafiło do dziś około 200 urządzeń medycznych od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, których wartość przekracza 3,5 mln złotych – powiedział Dariusz Bierła, dyrektor ostrowskiego szpitala. – Stanowią one podstawę wyposażania oddziałów neonatologicznego, laryngologicznego, pediatrycznego, chirurgii dziecięcej, a także geriatrycznego. Jednak to, co przekazała nam Orkiestra w tym roku, to absolutnie sprzęt najnowszy, najdroższy i taki, o którym bez wsparcia Orkiestry nie moglibyśmy marzyć. Jest to zupełnie nowa jakość przede wszystkim z korzyścią dla naszych pacjentów. Dzięki tym darom będziemy mogli jeszcze szybciej i dokładniej ich diagnozować, a dzięki temu skutecznej leczyć.

– 27 Finał WOŚP zakończył się rekordowym wynikiem, co dziś pozwala tworzyć zupełnie nowe standardy pracy w specjalistycznych szpitalach dziecięcych w Polsce – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji. – Sprzęt przekazany do Ostrowa Wielkopolskiego to aparatura najnowocześniejsza, umożliwiająca szybką i bardzo dokładną diagnozę pacjenta, a jednocześnie bardzo dla niego bezpieczna, nienarażająca go na nadmierne dawki promieniowania. To jakość, jakiej nie powstydziłyby się najlepsze kliniki na świecie.

Wyposażenie nowoczesnych pracowni zostało kupione przez fundację podczas 52. Konkursu Ofert, organizowanego wiosną 2019 roku. To m.in. 13 tomografów komputerowych, 9 rezonansów magnetycznych oraz 15 stacjonarnych aparatów RTG. Urządzenia te pracować będą w całej Polsce, zdecydowanie podnosząc standardy diagnostyki w medycynie pediatrycznej.

WOŚP, el