stacja ZRM fot. WUW

Ostrów: Raszków ma zespół ratownictwa medycznego!

Od 1 lipca w Raszkowie funkcjonuje całodobowy podstawowy zespół ratownictwa medycznego dysponujący nową karetką. Dzięki temu mieszkańcy tej części Wielkopolski szybciej będą mogli otrzymać pomoc.

Decyzję o powstaniu nowego zespołu ratownictwa zatwierdził minister zdrowia w ramach “Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa wielkopolskiego” – z rekomendacją zwrócił się do niego wojewoda Łukasz Mikołajczak. Podczas konferencji prasowej w Raszkowie wojewoda wyjaśnił powody utworzenia zespołu.

– Dodatkowy zespół ratownictwa medycznego w powiecie ostrowskim pozwoli zabezpieczyć region, w którym miejscowości są oddalone o ponad 30 km od dotychczasowego miejsca stacjonowania ZRM, a do tego znajdują się poza głównymi drogami wojewódzkimi – tłumaczył. – Dotarcie do nich, przy wzmożonym ruchu, zajmuje czasami ponad 30 minut. Nowe miejsce stacjonowania w Raszkowie pozwoli na to, by czas dotarcia do miast położonych w północnej części powiatu zmniejszył się do maksymalnie 10 minut. Pozytywna rekomendacja wynika z priorytetów rządu premiera Mateusza Morawieckiego, który na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo i zdrowie obywateli. W przypadku dojazdu karetki do chorego czas ma wielkie znaczenie, bo często to właśnie ułamki sekund decydują o życiu człowieka.

Całoroczny koszt utrzymania podstawowego zespołu ratownictwa medycznego z miejscem stacjonowania w Raszkowie wyniesie 1 mln 282 tys. zł. Na zakup karetki środki zabezpieczył miejscowy samorząd, a uroczystym otwarciu miejsca stacjonowania minister Marlena Maląg i poseł Tomasz Ławniczak.

– Żadne pieniądze nie przyniosłyby mieszkańcom takiej radości, jak to, że od 1 lipca będziemy dysponowali karetką, która poprawi znacząco bezpieczeństwo – zapewnił Jacek Bartczak, burmistrz gminy Raszków. – Na to wiele lat czekaliśmy i teraz to się spełnia.

Podczas konferencji wojewoda Łukasz Mikołajczyk poinformował również o wzroście kwot na finansowanie ratownictwa medycznego w Wielkopolsce.
– W 2019 roku na ratownictwo medyczne przeznaczaliśmy łącznie 170 mln zł. Od stycznia 2020 roku kwota ta wzrosła o 20 mln do 190 mln zł – mówił wojewoda.

Poza uruchomieniem dodatkowego ZRM w Raszkowie, w północnej części Poznania zostanie utrzymany całodobowy ZRM. W rezultacie od 1 lipca liczba zespołów ratownictwa medycznego w województwie wielkopolskim wyniesie 121.

WUW, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze