Ostrów: Mobilny punkt badań obecności koronawirusa działa

drive thru 5 fot. WBOT
Od rana na parkingu przed Stadionem Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim ustawiały się samochody osób zarejestrowanych do badań. Ostrów jest trzecim miastem na mapie Wielkopolski, w którym działa mobilny punkt badań.

O lokalizacji zdecydował wojewoda Łukasz Mikołajczyk – w rejonie Ostrowa stwierdzono najwięcej zakażeń w Wielkopolsce. Za organizację placówki do poboru wymazów metodą „drive-thru” odpowiadają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, lokalny samorząd i Państwowa Inspekcja Sanitarna.

– Na dziś wykonaliśmy ponad 61 tysięcy testów w Wielkopolsce. Jesteśmy drugim województwem w kraju pod kątem ilości wykonywanych badań. W ostatnim czasie wykonujemy około 2,5 tys. testów dziennie Jest to możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy z wojskami obrony terytorialnej – mówił podczas otwarcia centrum wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

– Jeśli zaistnieje taka potrzeba jesteśmy gotowi z tym punktem pojechać w każde, wskazane na wniosek wojewody miejsce – zadeklarował ppłk Janusz Brzezicha, zastępca dowódcy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Badania są bezpłatne i nie wymagają opuszczania samochodu przez osobę, od której zostanie pobrana próbka. Na test trzeba zarezerwować sobie około 15 minut. Przebadane osoby otrzymają dostęp do wyników online, a w przypadku pozytywnego wyniku testu, informacja taka trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Nadal można się zgłaszać na przeprowadzenie badania.

Do końca tygodnia planowane jest przebadanie około tysiąca osób, które miały kontakt z zakażonymi lub mają objawy choroby. Wcześniej podobne punkty działały w Krotoszynie i Kaliszu. Decyzją wojewody, z uwagi na wysoki wskaźnik zakażeń, kolejnym miastem gdzie będą pobierane próby na obecność koronawirusa będzie Pleszew.

WUW, WBOT, el

Podziel się: